Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik prawosławia apeluje o ostrożne korzystanie z nowych odkryć nauki i techniki. Prawosławni obchodzą 1 września dzień modlitw za środowisko naturalne.
W przesłaniu na tę okazję patriarcha Bartłomiej przypomina, że w wielu wypadkach naruszenie ekologicznego porządku widać gołym okiem: człowiek wycina lasy, zanieczyszcza ziemię i morza, nadmiernie eksploatuje surowce naturalne. Są też jednak dziedziny ludzkiej działalności, w których ekologiczne szkody są mniej oczywiste, ale być może jeszcze bardziej niebezpieczne.
Tytułem przykładu patriarcha wspomina o ingerencjach genetycznych czy energii atomowej. Nie neguje on prawa nauki do dociekań i eksperymentów. Sam Bóg każe człowiekowi czynić sobie ziemię poddaną. Bartłomiej I zastrzega jednak, że trzeba się wystrzegać negatywnych motywacji, w postaci pogoni za zyskiem czy arogancji względem Stwórcy i praw natury.
Bartłomiej I wzywa też do wielkiej ostrożności w stosowaniu nowych odkryć naukowych. Trzeba bowiem wielkiego doświadczenia, by nabrać pewności, że dane odkrycia rzeczywiście służą dobru człowieka i ostatecznie nie okażą się destrukcyjne.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”