Doświadczenie Kościoła dynamicznego – to jedna z cech wielkich rekolekcji, które co roku odbywają się na Górze Świętej Anny.
Otwarcie na różnorodność
Żeby to wszystko ogarnąć, na każdym turnusie program rozpisany jest właśnie na poziomy, w zależności od wieku i przebytej już formacji. – Przekrój jest ogólnopolski, coraz więcej osób przyjeżdża spoza naszej diecezji, ale i tak większość jest z diecezji gliwickiej, katowickiej i opolskiej. Od dwóch lat w organizacji rekolekcji współpracujemy z diecezją opolską. Cieszymy się z tego, bo na pierwszym turnusie było ośmiu księży z tej diecezji, z naszej jest troszeczkę mniej. Dużą radością jest też to, co Pan Bóg nam kładzie na serce, że te rekolekcje mają również wymiar ekumeniczny. Wśród uczestników pojawiają się osoby z innych Kościołów, a w tym roku po raz pierwszy nauczała u nas osoba z Kościoła protestanckiego. Cały czas moim marzeniem jest, żeby rekolekcje poszerzyły się o wymiar międzynarodowy, w kontekście otwarcia na Wschód – opowiada Stefan Mitas.
Kościół dla ludzi
Jaka jest specyfika tych rekolekcji? – To doświadczenie Boga żywego i dynamicznego, radosnego Kościoła, nastawionego na formację i ewangelizację. Niebojącego się świata, z dobrą, pełną szacunku współpracą między księżmi i liderami świeckimi. Także dobrą stroną muzyczną. Staramy się, żeby propozycja była pełna, jeśli chodzi o różną formę modlitwy – wyjaśnia Stefan Mitas.
– Oni wypełniają to, czego nie potrafią albo na co nie mają czasu duszpasterze – powiedział bp Gerard Kusz po spotkaniu z liderami. W jego ocenie tego typu rekolekcje są niezwykle ważne, bo to, co polski Kościół szczególnie uwiera i jest jego słabą stroną, to brak aktywnego udziału laikatu w ewangelizacji. – Jest Rok Wiary, rok nowej ewangelizacji i trzeba nam kształtować liderów, którzy by potrafili wiarę przekazywać, rozmawiać z ludźmi i usuwać pewne przeszkody, które znajdują się wciąż w umysłach i sercach wielu ludzi. To dzieje się tutaj, poprzez tego typu rekolekcje, spotkania ewangelizacyjne i lepsze poznawanie Ewangelii, a więc Jezusa Chrystusa. Przekaz, że Jezus w życiu jest najważniejszy, jest istotą każdej ewangelizacji. Za to trzeba dziękować Panu Bogu i cieszyć się, że to ma miejsce. Duże grupy ludzi, które tu przyjeżdżają, są świadectwem, że tego trzeba pilnować i to trzeba kontynuować – powiedział bp Kusz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.