400 tys. podpisów przeciw aborcji

Ponad 400 tys. Polaków podpisało się pod nowelizacją ustawy antyaborcyjnej usuwającą z prawa tzw. przesłankę eugeniczną, czyli możliwość usunięcia ciąży z powodu upośledzenia płodu. Podpisy, w niespełna dwa miesiące, zebrał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Dziś trafiły one do Marszałek Sejmu. Posłowie mają 90 dni na podjęcie prac nad projektem.

Zaproponowana nowelizacja polega na wykreśleniu z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Podczas krótkie spotkania z dziennikarzami przed budynkiem Parlamentu Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” podkreśliła, że istniejący obecnie przepis jest niezwykle szeroko interpretowany. „Obawiamy się, że większość dzieci abortowanych z tej przesłanki to dzieci z Zespołem Downa, bo jest to wada, którą w okresie ciąży wykryć najłatwiej” - mówiła Godek, która sama jest matką 5-letniego Wojtka z Zespołem Downa. Jak dodała w 2011 roku dokonano 620 aborcji po stwierdzeniu w badaniach prenatalnych upośledzenia lub nieuleczalnej choroby.

Godek wyjaśniła, że inicjatorom zmian chodzi o to, by dzieci rodziłyby się i - jeśli ich wada jest poważna - umierały w sposób naturalny. „Zmiana ta może doprowadzić do tego, że dzieci będą się rodziły, a rodzice będą otoczeni opieką hospicyjną, zaś dziecko odejdzie w sposób godny. Nie będzie zabijane przez lekarza” - podkreśliła.

Mariusz Dzierżawski, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, szef Fundacji „ PRO-Prawo do życia” podkreślił, że dzieci obciążone wadami genetycznymi mają taką samą godność jak każdy inny człowiek. „Żadna choroba nie upoważnia do zabicia człowieka” - powiedział.

Zastępca pełnomocnika poinformował również, że w niespełna dwa miesiące wolontariuszom na terenie całego kraju udało się zebrać ponad 400 tys. podpisów. By projekt mógł zostać przyjęty przez Sejm wystarczyło 100 tysięcy. Podpisy zbierały tysiące ludzi, przede wszystkim młodych, co - jak powiedział Dzierżawski - jest nadzieją dla Polski, że „będziemy mogli oprzeć życie publiczne na zasadach moralnych, a nie interesach partyjnych czy osobistych polityków, którzy zasiadają w Sejmie”.

Dzierżawski zapowiedział również, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej będzie prowadził rozmowy z przedstawicieli klubów parlamentarnych, zwłaszcza klubu PO, którego głosy będą w tej sprawie decydujące. Wolontariusze będą natomiast spotykać się z posłami w terenie. „Liczymy na to, że teraz posłowie odpowiedzą na to wołanie ludzie sumienia z całej Polski” - stwierdził Dzierżawski.

To już trzecia próba zmiany ustawy aborcyjnej w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobny projekt, całkowicie zakazujący aborcji, podpisany przez ok. 600 tys. osób, złożono w Sejmie w roku 2011. Po kilku miesiącach został odrzucony. Kolejną próbę podjęła w ub. roku Solidarna Polska, która chciała usunięcia z ustawy zapisu o możliwości przerwania ciąży z powodów medycznych, m.in. ze względu na upośledzenie płodu. Także i ten projekt noweli został odrzucony.

Teraz posłowie mają trzy miesiące na zajęcie się zaproponowaną nowelizacją.

Zob.: Co zrobi Sejm?

«« | « | 1 | » | »»
 • JacekS
  02.07.2013 12:12
  Taka akcja jak ta, zapewne przysłuży sie po raz kolejny budowaniu kultury życia.
  Wszyscy bez wyjątku powinniśmy mieć to na uwadze. Też jestem za życiem i przekonuję, gdzie tylko się da. Ale jestem przeciwny naruszaniu obowiązującego prawa. Jestem głęboko przekonany, że ustawodawca nie ma prawa tworzyć, takich przepisów, które wymuszały by, postawy heroizmu w sprawach moralno-etycznych.

  Wiem, ze chodzi o życie, ale w tych 3 szczególnych przypadkach powinna o tym decydować matka i ojciec dziecka. Jeżeli chcą wychowywać kolejną roślinką, albo urodzić dziecko, które nie ma szans na dalsze życie, to jest ich wybór. Ale ci, którzy nie chcą mieć takiej sytuacji, nie mogą być prawem do tego zmuszani. Jestem przekonany, że np. Zespół Downa dla coraz większej liczby rodziców, nie jest przesłanką do aborcji. Mam nadzieję, że badania prenatalne pozwolą na to, ze w końcu wszystkie matki zdecydują sie na urodzenie dziecka z tą wadą. Ale nie dlatego, że tak każe prawo, ale dlatego, że dokonają takiego wyboru.

  Sądzę, że i tym razem ten projekt nie przejdzie. Ale mamy demokracje i obywatele mogą wnosić własne inicjatywy, a do ustawodawcy należy tworzenie dobrego prawa, które będzie szanowane i respektowane przez wszystkich obywateli.
 • ks. Adam Kaczor
  02.07.2013 18:56

  Byłoby wspaniale gdybyśmy zebrali tyle samo podpisów (sami Polacy) pod inicjatywą "Jeden z nas" :)
  www.jedenznas.pl
  www.jedenznas.eu
  facebook.com/jedenznas

 • Jacek Kotula
  02.07.2013 22:07
  Proszę Księdza, trzeba zrobić tak jak my: rozesłać czyste formularze do akcji"jeden z nas" do każdej parafii ! Inaczej ludziom się nie chce samemu wydrukować , podpisać i wysłać.
 • ks. Adam Kaczor
  02.07.2013 23:15

  Gorąco zachęcam, nie tylko sam złóż podpis pod inicjatywą, ale zachęć do tego innych poprzez e-mail, udostępnianie naszych materiałów na portalach społecznościowych oraz osobiste zachęty i rozmowy.

  Wydrukuj formularze papierowe i zbierz podpisy
  http://jedenznas.pl/wp-content/uploads/2013/03/POLAND.pdf
  http://jedenznas.pl/wp-content/uploads/2013/03/instrukcja_papier.pdf

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8