Napisz do papieża Jana

Mija pół wieku od śmierci Jana XXIII. A dobry papież wciąż żyje. Nawet udało mi się go dotknąć.

To raczej wspomnienie niż komentarz. Ale nie mogę się dziś powstrzymać. Zupełnie nie planując tego pobytu, w drodze powrotnej z Francji trafiamy przed dwoma laty z fotoreporterem GN do Sotto il Monte. W rodzinnej mieścinie Jana XXIII na północy Włoch mieszka do dziś jego osobisty sekretarz abp Loris Capovilla.

Do spotkania ze świadkiem życia błogosławionego papieża namawiają nas bracia z Taize. Papież Jan był przyjacielem Wspólnoty, doskonale rozumiał ekumenizm w ich wydaniu: żywy, w praktyce. Capovilla do dziś jeździ do braci. Na mój telefon reaguje żywo: przyjeżdżajcie! Czekam! 90-tka już dawno na karku, ale kondycja fizyczna i intelektualna do pozazdroszczenia. Relacje ze spotkania opisaliśmy już w GN.

Ale dziś, kiedy media przypominają o śmierci papieża Jana, po tamtym doświadczeniu reaguję inaczej. Bowiem abp Loris na pytanie o jego wspomnienia jako „byłego sekretarza papieża Jana”, oburzył się. Jak to byłego? Ja nim nadal jestem – powiedział – Papież Jan żyje, czuje go cały czas, codziennie.

To piękne, ale sugestywne – pomyślałam. – Skoro ktoś dekady spędził u boku drugiej osoby, musi tak być.

Papież Jan musiał słyszeć moja ironiczna myśl, bo szybko zareagował. Z wyjścia praktycznie zawróciła nas jedna z sióstr. Jedna z tych, które gotowały niegdyś Janowi XXIII, a teraz służą abp. Capovilli. – A do muzeum nie idziecie? – spytała. – No jak to?

Muzeum? Nie bardzo mieliśmy czas i ochotę. Ale wdrapaliśmy się za ubraną w biel siostrą. I co zastaliśmy? Ściskającą gardło scenę. W jednym z pomieszczeń odtworzono watykański pokój, w którym przed 50 laty umierał papież Jan. Na przykrytym czerwoną narzutą łóżku zobaczyliśmy na pół leżącą trzęsąca się dziewczynę. Próbowała pisać list. Do papieża Jana, o uzdrowienie.

- Zostawię tu panią na chwilę samą. Tu Bóg działa! – rzuciła siostra.

I zostałam. W przejmującej ciszy, siedząc na łożu śmierci papieża. Spod poduszki wystawały rąbki kartek. Listy do bł. Jana. Otwarte, ręcznie pisane. I zaczęłam czytać. Im dłużej to trwało, tym większy spływał na mnie pokój. Doświadczenie trudne do uchwycenia na klawiaturze komputera. Zamknęłam oczy i zaczęłam się modlić do papieża Jana. I było jak mówiła siostra: czułam, że siedzi obok.

Do Sotto il Monte wciąż ktoś przyjeżdża. Ludzie siadają na łożu śmierci, w fotelu, w którym papież siedział w ostatnim stadium choroby (miał raka żołądka).

– Kilka dni temu siedzieli tu rodzice kilkumiesięcznego dziecka. Umierało. Potrzebny był przeszczep narządów. Szanse marne. Następnego dnia dawca się znalazł!

Historii takich tysiące. Papież Jan XXIII żyje. Dziś więc 50 rocznica jego narodzin dla Nieba, dla każdego z nas. Jeśli chcesz, napisz list do papieża Jana. Wystarczy podać miejscowość: Sotto il Monte. Poczta doręczy. A papież przeczyta na swój sposób. Potem abp Capovilla, jak co roku, spali listy w rocznicę urodzin i śmierci swojego towarzysza. Polecą prosto do nieba.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAN XXIII

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • książka
  04.06.2013 10:34
  Józef Mackiewicz, uważany nie tylko przez nasz kościół, za najbardziej prawdomównego pisarza XX wieku ("tylko prawda jest ciekawa") nie zostawił suchej nitki na prokomunistycznych poglądach Jana XXIII. "Dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło", a Jan XXIII miał wiele dobrych chęci dla rozwoju światowego komunizmu. O tym Autorka powinna pamiętać, mając na uwadze ks. Popiełuszkę, Jana Pawła II i wielu innych, którzy doświadczyli "dobrodziejstw" tego ustroju...
 • garu
  21.06.2013 20:28
  Kiedy tak sie zastanawiam to sobie myśle ze cały świat oparty jest na iluzji i złudzeniu i obłudzie.Watykan robi wszystko by zdobyć mase pieniedzy na utrzymanie kościołów i pałaców kościelnych i kardynałów natomiast Bóg?Bóg to coś co słuzy wszystkim do nadzieji zwanej iluzja.Skąd takie przypuszczenia?Z życia.Przez lata myślałem ze Bóg w AA to siła wyzsza lub duch lub coś co jest ponad ludzmi i materializmem.A okazuje sie ze Bóg to Franciszek papież,biskup w kościele,ksiądz,urzednik,pan na socjalu,i wielu wielu innych na stanowiskach którzy podnoszą du... i są naszymi bogami i jeszcze mówią ze sa katolikami.Cały system jest oparty na pieniądzach,które sie zarabia lub jak ja na zasiłku ,wystaje w kolejce aby nie zdechnąć z głodu.Natomiast BÓG URZEDNIK decyduje kiedy i ile moge zjeść zupek chińskich by nie zdechnąć z głodu.Jeszcze powinienem pójść do kościoła i powiedzieć bogu ksiedzu ,boze dziekuje ci ze niem zdycham kolejnego dnia z głodu.A urzednik bóg ,tak sie dowartościuje moją osobą i patrzeniem na mnie z góry ze ledwo mieści sie w na siedzeniu swego samochodu ferrari.Urzednik bóg decyduje o tym kiedy i ile mi wypłacić.Franciszek w watykanie zrobi wszystko by jego podwładni i niewolnicy katoliccy,uwierzyli ze mają chleb dzieki bogu a nie np dzieki urzedasowi zwanym dalej bóg .O ignorancji mojej osoby nie bede pisał bo braknie mi liter w komp,o tym ze AA nauczyło mnie ze ponad tym wszystkim co nienormalne i nierealne jest BÓG SIŁA WYZSZA LUB JAK KTO WOLI DUCH.A do mnie dotarło juz dawno ze moje życie zalezy od urzedasa boga od pana boga socjalowca,od boga doktora,od boga w aa który patrzy na mnie z góry i mówi ze brakuje mi duchowości a ja wpieprzam zupki chińskie i licze? na cud boga katolickiego ze mi pomoze a okazuje sie ze bogami na ziemi są ludzie.Bóg franciszek i cała jego świta watykańska opiera sie na?bogu katolickim,pytam sie tylko czy jeśli watykan zostanie bez kasy czy nadal Franciszek bedzie wierny bogu czy bedzie toczył walke o przetrwanie by nie zdechnąć z głodu jak ja.AA nauczyło mnie polegać na sobie ina pseudoprzyjaciołach,którzy zajeci są zarabianiem kasy a mówią ze w aa ma kapać?chodzi o kase .TO JA PROPONUJE BY W WATYKANIE KAPAŁO CORAZ WOLNIEJ,NA MITYNGACH AA I KOŚCIELE JAKIMKOLWIEK I PAŁACYKACH BISKUPICH.A JA MYŚLAŁEM ZE JAK WEZME RÓZANIEC I KORONKE I SIE POMODLE OD 10 lAT PONAD!TO ZE BÓG MNIE WYSŁUCHA I POMOZE ,A OKAZAŁO SIE ZE BÓG KATOLICKI NIE MA WŁADZY NAD BOGAMI ZIEMSKIMI ZWANYMI DALEJ LUDZIE URZEDASY
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11