Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny twierdzi, że ustawa antyaborcyjna zmieniła jedynie warunki (a więc nie liczbę) aborcji. To nieprawda.
Na poniedziałkowej konferencji Karolina Więckiewicz z federacji przypomniała majowe badanie CBOS, z którego wynika, że w ciągu swojego życia ciążę usunęło z dużym, prawdopodobieństwem, 4,1 mln do 5,8 mln Polek.
"To, że aborcja jest nielegalna, nie oznacza, że jej nie ma. Kobiety przerywają ciążę niezależnie od tego, jaka jest sytuacja prawna. Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej 20 lat temu przyczyniło się jedynie do zmiany warunków, w jakich przerywanie ciąży się odbywa" - powiedziała Więckiewicz. I minęła się z prawdą.
Dowodzi tego to samo badanie CBOS, na które działaczka federy się powołuje. Rzecz w tym, że według CBOS odsetek kobiet, które usunęły ciążę, jest bowiem wyższy w starszych grupach wiekowych. Granicę można określić na poziomie kobiet 35-letnich, czyli tych, które weszły w wiek rozrodczy na krótko przed zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Kobiety poniżej tego wieku decydowały się na aborcję prawie trzykrotnie rzadziej niż kobiety mające 35 lat i więcej (13 proc. wobec 36 proc.). Jak widać, prawo chroniące dzieci nienarodzone zadziałało prewencyjnie, spowodowało znaczny spadek odsetka kobiet, które poddały swe dzieci aborcji.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.