Zrobił to wbrew swojej partii i wyborcom, dzięki głosom opozycji.
Izba niższa brytyjskiego parlamentu przyjęła wczoraj ostatecznie projekt prawa o tak zwanych małżeństwach homoseksualnych. Głosowanie stanowi ewenement w historii demokracji. David Cameron przeforsował ustawę głosami opozycji, wbrew woli parlamentarzystów swej partii i wbrew opinii swego elektoratu, co może się na nim zemścić w następnych wyborach.
Kontrowersyjne prawo o mały włos nie zostałoby wczoraj zablokowane przez konserwatystów, którzy chcieli do niego wprowadzić poprawkę o równouprawnieniu heteroseksualistów, aby również oni, a nie tylko homoseksualiści, mogli zawierać związki cywilne. Poprawka ta wiązałaby się z wielkimi wydatkami dla budżetu oraz odroczyłaby głosowanie do przyszłej kadencji Izby Gmin. Cameron jednak sprzymierzył się z opozycją i nie dopuścił do wprowadzenia poprawki.
Teraz projekt ustawy o pseudomałżeństwach trafi do Izby Lordów. Obrońcy rodziny wciąż mają nadzieję na jego zablokowanie. Po raz kolejny zaapelował o to katolicki episkopat, ostrzegając, że jeśli mianem małżeństwa będziemy określać jakiekolwiek związki, to rodzina stanie się w Wielkiej Brytanii instytucją drugiej kategorii.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.