Rosja: Kara dla katolickiej parafii

Niewielka parafia katolicka w Nowoczerkasku, na południu Rosji, został ukarany grzywną w wysokości ok. 11 tys. euro w ramach inspekcji przeprowadzanych w organizacjach pozarządowych (NGO), które wymierzone są także w organizacje religijne - podała w środę AFP.

Po kontroli z 15 marca, która wykazała brak przestrzegania norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego, kościołowi nakazano zapłacenie 450 tys. rubli (ok. 11 tys. euro) - sprecyzował w rozmowie z AFP ojciec Aleksiej, który jest proboszczem parafii. On sam został skazany na grzywnę w wysokości 27 tys. rubli (675 euro).

Duchowny przyznał, że kościół, do którego uczęszcza ok. 50 wiernych, nie spełnia norm bezpieczeństwa, ale wyraził zdziwienie wysokością kar. Wyjaśnił, że nie jest w stanie ich zapłacić, gdyż roczny budżet parafii wynosi 150 tys. rubli (ok. 3,7 tys. euro).

Kościół może odwołać się w prokuraturze. Jeśli jednak grzywny zostaną potwierdzone, "nasz majątek może zostać zajęty lub nasza parafia zamknięta" - dodał ksiądz. Wyjaśnił, że parafia posiada mieszkanie w mieście, zajmowane przez duchownych.

Kontrole nazwał "prawdziwym zagrożeniem" dla społeczności katolickiej, która w Rosji, gdzie większość obywateli wyznaje prawosławie, jest niewielka.

Kontrole i przeszukania w organizacjach pozarządowych zaczęły się po lutowym przemówieniu prezydenta Władimira Putina skierowanym do Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Putin wezwał FSB do skupienia uwagi na grupach finansowanych z zagranicy. Po powrocie na Kreml w maju 2012 roku Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako "zagraniczni agenci".

W lutym przeprowadzono rewizje w ok. 2 tys. organizacji pozarządowych działających w Rosji, w tym w wielu zajmujących się obroną praw człowieka i walczących z korupcją. Przeszukano biura m.in. Memoriału, Amnesty International, Human Rights Watch i Transparency International. Skontrolowano również zajmujący się nauczaniem języka francuskiego ośrodek Alliance Francaise.

Przeszukania w siedzibach NGO działających w Rosji wywołały krytykę społeczności międzynarodowej. Francja i Niemcy wezwały rosyjskich dyplomatów w celu wyjaśnienia przyczyn kontroli, a UE, USA i Wielka Brytania wyraziły zaniepokojenie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Grozny
  05.04.2013 07:48
  Kolejna PAPowska interpretacja wydarzen. Kosciol nie jest NGO (non government ogranisation). Wladze rosyjskie ukrocily pozorowana dzialalnosc NGO z powodu ich dzialalnosci politycznej nie zgodnej ze statutami NGO. Pod nazwa NGO kryly sie rowniez sekty religijne a wlasciwie plaga sekt sponsorowanych przez zachodnie osrodki dywersyjne. Kosciol w Rosji wystepowal wiele razy z krytyka dzialalnosci sekt.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8