Chrystusowi jako Królowi poświęcił swoją homilię w trakcie liturgii Męki Pańskiej abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki celebrował w Wielki Piątek nabożeństwo w bazylice archikatedralnej w Łodzi.
"Ile jest w nas postawy uległości wobec przemocy współczesnej politycznej poprawności, która chce złamać najbardziej podstawowe prawa moralne" - pytał hierarcha. Abp Jędraszewski nawiązał w homilii do przeznaczonych na Wielki Piątek fragmentów Ewangelii św. Jana. "Przeniknięta jest jedną zwłaszcza myślą - Jezus z Nazaretu jest Królem. I stąd ta kluczowa kwestia Janowej pasji, zamykająca się w szczególnym dialogu między Jezusem i Piłatem" - mówił pasterz Kościoła w Łodzi.
Podkreślał przy tym wyjątkową postawę, jaką prezentuje Chrystus. "Postawa suwerena, postawa tego, który ma władzę, postawa Króla. Mimo poniżenia, upokorzeń i zbliżającej się w sposób nieuchronny, przerażającej śmierci" - zauważał metropolita łódzki.
"Ci którzy po niego przyszli - żołnierze kohorty i strażnicy arcykapłanów - cofnęli się i padli przed nim na twarz. Chrystus wyszedł zaś ku nim i w tej dramatycznej chwili sam prosił o to, aby jego uczniowie mogli odejść" - przypominał abp Jędraszewski.
"Każda i każdy z nas musi sobie dzisiaj postawić pytanie: czy ten przybity do krzyża wędrowny nauczyciel z palestyńskiej ziemi jest dla mnie naprawdę Bożym Synem i zwycięskim Królem? Ile jest we mnie tej postawy żydowskiej, faryzejskiej, polegającej na przekonaniu, że własnymi czynami zasługuję na zbawienie i niebo?" - pytał metropolita łódzki.
Abp Jędraszewski nawiązał też do współczesnych debat. "Ile jest w nas tej postawy, która ulega przemocy współczesnej politycznej poprawności, która za wszelką cenę chce złamać najbardziej podstawowe prawa moralne, włącznie z tymi, o których mówi Dekalog i które wyrażają prawdę istniejącą w głębi naszych sumień? - pytał metropolita łódzki.
Po homilii abp Jędraszewski wraz z wiernymi wziął udział w adoracji Krzyża. Na zakończenie liturgii, w uroczystej procesji, Najświętszy Sakrament, został przeniesiony do przygotowanego wcześniej Grobu Pańskiego. Tam będzie adorowany aż do Wigilii Paschalnej.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.