Papież nie podda sie dworskim regułom

Papież Franciszek nie podda się dworskim regułom Watykanu - uważa bliski kardynałowi Jorge Bergoglio wydawca jego książek. «Jeśli ma się 76 lat nie zmienia się tak lekko" - powiedział o. Gustavo Larrazabal w rozmowie z czasopismem "U.S. Catholic".

Reklama

"Nie ma to tylko związku z wiekiem. On ma styl wyniesiony z Buenos Aires i przeniósł go teraz do Watykanu" - zaznaczył argentyński klaretyn, były szef wydawnictwa Claretiner, w którym ukazała się większość książek arcybiskupa i kardynała Jorge Bergoglio. Jego zdaniem Franciszek widzi jasno, co trzeba zmienić i jest dokładnie świadomy, że musi szybko działać, ponieważ w jego wieku ma się niewiele czasu.

"Franciszek jest mistrzem znaków i gestów. Wie, jaką siłę mogą mieć gesty" - podkreślił o. Larrazabal. Jego zdaniem nowy papież jest przede wszystkim pasterzem. Przy całej swojej uwadze dla problemów socjalnych i ubóstwa nigdy nie wspierał teologii wyzwolenia, ale także nie nakładał na nią hamulców. W sprawach teologicznych kard. Bergoglio pozwalał im biec swoim torem tak długo jak mieściły się w ramach kościelnego nauczania i nie prowadziły do herezji czy absurdalnych idei.

O. Larrazabal broni Franciszka przed zarzutami, że nie stanął na wysokości zadania podczas panowania militarnej dyktatury w latach 1976-1983. "Prawdą jest, że wówczas sytuacja w Argentynie była bardzo skomplikowana. Ks. Jorge Bergoglio był wtedy prowincjałem jezuitów i miał 36 lat. Kiedyś powiedział mi: `Przysięgam, Gustavo, zrobiłem co tylko mogłem uczynić i co leżało w moich możliwościach`" - wyznał klaretyn. Obecny papież sam mówił o tym, że był wówczas człowiekiem całkowicie niedoświadczonym i jako prowincjał popełnił wiele błędów.

"Osobiście ks. Bergoglio uratował wiele ludzkich żywotów, m. in. ukrywał ludzi albo starał się o ich uwolnienie. Nie raz oddawał komuś nawet swój paszport" - zapewnił o. Larrazabal. Odpowiadając na oskarżenie, że ks. Beroglio jest odpowiedzialny za aresztowanie dwóch współbraci z zakonu powiedział: "Prawda jest taka, że dwaj aresztowani jezuici zostali uwolnieni dzięki pertraktacjom Bergoglio".

Jako arcybiskup Buenos Aires kard. Bergoglio wiódł proste życie. Ks. Larrazabal przypomniał, że po nominacji w 1998 r. oddał swoją biskupią rezydencję. Wynajął mieszkanie zakonowi i przeniósł się do prostego pokoju na trzecim piętrze kancelarii. Były szef wydawnictwa z sympatią mówił także o kard. Bergoglio jako autorze książek. "Nigdy nie chciał honorariów. Pieniądze płynęły na rzecz naszego zakonu" - powiedział.

Kard. Bergoglio zaproponował, aby podpisać umowę, która przeniosłaby na wydawnictwo wszystkie prawa przysługujące mu jako autorowi. "Dokument nie został nigdy podpisany i to z mojej winy" - powiedział o. Larrazabal.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama