W Kazimierzu Dolnym 150 biznesmenów zapoznawało się z Katechizmem Kościoła Katolickiego
„Katowanie Katechizmem Kościoła Katolickiego” – tak w przenośni określali trzydniowe rekolekcje przedsiębiorcy z różnych stron Polski, którzy od 8 do 10 marca w Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym Sióstr Betanek w Kazimierzu Dolnym uczestniczyli w katechezach i wspólnej modlitwie.
Rekolekcje, zorganizowane przez duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców „Talent, poprowadził ks. Wiktor Ojrzyński – prekursor spotkań z polskimi biznesmenami, a obecnie proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie na Jelonkach.
Ks. Ojrzyński podczas kilku katechez analizował m.in. rolę Katechizmu Kościoła Katolickiego w życiu przedsiębiorcy i funkcjonowaniu prywatnej firmy, a także zasady organizacji „nowoczesnej firmy chrześcijanina” i sens robienia rachunku sumienia przez ludzi zajmujących się biznesem.
„Zdolność do bycia twórczym zawiera się w istocie naszego stworzenia – kreatywność jest obowiązkiem firmy, talenty w firmie nie mogą być uśpione” – mówił rekolekcjonista.
Podczas wszystkich katechez zapraszał do regularnego korzystania z KKK , wskazując na bogactwo treści do wykorzystania w codziennej praktyce przedsiębiorcy, apelował o „niezamykanie uszu i oczu” na obecność Boga w życiu gospodarczym.
Uczestnicy otrzymywali specjalne „zdania do modlitwy osobistej”, spotykali się w „grupach dzielenia”, a przed każdym posiłkiem były odczytywane fragmenty KKK. Przedsiębiorcy uczestniczyli też we Mszach świętych, modlitwie liturgicznej oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
W ostatnim dniu rekolekcji blisko sto procent uczestników pojęło zobowiązanie – zawierzenia swych firm Najświętszemu Sercu Jezusa, co skutkowało podpisaniem stosownych deklaracji.
W rekolekcjach uczestniczyli przedsiębiorcy z m.in. Warszawy, Krakowa, Lublina, Kielc, Opola, Wyszkowa, Podkarpacia. Reprezentowali usługi (np. szklarskie, perukarskie, wyposażenia wnętrz), branżę odzieżową, obuwniczą, kolejnictwo, ubezpieczenia, biura rachunkowe.
Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent, prowadzone przez księży sercanów, działa od 1999 r. Wielkopostne rekolekcje „Talentu” organizowane są od 11 lat, początkowo tylko w Gródku n. Dunajcem (diecezja tarnowska), a potem także w innych diecezjach – od kilku lat w Kazimierzu Dolnym. Organizatorzy szacują, że wzięło w nich udział ok. 2 tysięcy osób.
Duszpasterskie spotkania „Talentu”, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą w skali roku co najmniej tysiąc osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).