Prace nad instalacją na wysokości 54 metrów dziewięciu kilkutonowych dzwonów w dwóch wieżach paryskiej katedry Notre Dame planowano zakończyć we wtorek w nocy. Nowe dzwony są montowane z okazji 850. rocznicy budowy tej majestatycznej katedry gotyckiej.
Paul Bergamo, dyrektor normandzkiej odlewni Cornille Havard, cytowany przez dziennik "Le Figaro", zapowiedział w poniedziałek, że w nocy na wieże powinny być wciągnięte wszystkie dzwony. Zastrzegł jednak, że jeśli się to nie uda, to we wtorek wieczorem zostanie powieszony jeden dzwon lub dwa.
Ta "precyzyjna" i "tytaniczna" - jak pisze "Le Figaro" - operacja, wykonywana jest wyłącznie w nocy, po zamknięciu katedry dla zwiedzających. Dziesięciu ludwisarzy wciąga dzwony na wieże prawie taką samą metodą jak w XII wieku. "Główna różnica tkwi w tym, że wtedy nie było żadnego systemu elektrycznego" - dodaje Bergamo.
Osiem nowych dzwonów to: ważący 4,1 tony Gabriel, Anne-Genevieve (3,4 t), Denis (2,5 t), Marcel (1,9 t), Etienne (1,5 t), Benoit Joseph (1,3 t), Maurice (1 t) i Jean-Marie (782 kg). wszystkie zostały wykonane w odlewni Cornille Havard w Villedieu-les-Poeles w Dolnej Normandii.
Największy i najcięższy dzwon, tzw. burdonowy, nazwany Marie i odlany w królewskiej odlewni Eijsbouts w Holandii, zawiśnie na wieży południowej, obok ważącego 13,2 tony XVII-wiecznego burdonowego dzwonu nazywanego Emmanuelem, który jako jedyny przetrwał rewolucję francuską. Przed rewolucją 1789 r. Notre-Dame miała 20 doskonałych dzwonów, lecz w rewolucyjnym zapale niszczenia symboli religijnych zostały one przetopione na działa armatnie.
Emmanuel to przetopiony i na nowo odlany w 1683 r. z rozkazu Ludwika XIV starszy dzwon z XV wieku. Uważany za arcydzieło ludwisarskie i jeden z najpiękniej brzmiących dzwonów w Europie, odzywa się wyłącznie w wielkie święta - Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego, dzień Wszystkich Świętych i z okazji wielkich wydarzeń. Ostatnio dzwonił m.in. po śmierci papieża Jana Pawła II i po wyborze Benedykta XVI.
Wszystkie nowe dzwony "majesteuse" (wspaniałej), jak nazywają Francuzi Notre Dame, zabrzmią po raz pierwszy 23 marca.
Całkowity koszt wymiany dzwonów, która została sfinansowana z datków, to 2 mln euro.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.