Harcerstwo to nie tylko bieganie w krótkich spodenkach i śpiewanie przy ognisku. – To przede wszystkim przygotowanie do dorosłości i nauka odpowiedzialności – przekonuje diecezjalny duszpasterz harcerzy ks. hm. Robert Mogiełka.
Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy istnieje na naszym terenie od 1981 r. Powołał je ks. biskup Lech Kaczmarek na prośbę środowiska harcerskiego, związanego z kręgami instruktorów harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Od początku nawiązuje ono do przedwojennych tradycji wychowania w duchu służby Bogu i Polsce. Dziś duszpasterstwo obejmuje swoim działaniem ok. 4000 młodych ludzi skupionych w różnych organizacjach harcerskich.
Żyć wedle zasad
– Działalność duszpasterzy i kapelanów harcerskich przebiega nieco inaczej niż działania duszpasterzy w innych wspólnotach – mówi ks. Robert Mogiełka. – My staramy się wychodzić z pracą wychowawczą do młodzieży. Łączymy posługę kapłańską i służbę instruktorską. Nasza kapłańska posługa to współuczestniczenie w działaniach harcerskich. Wyrosłem z harcerstwa i chcąc być dobrym duszpasterzem i instruktorem, nie mogę żyć w oderwaniu od harcerskich zasad. Dlatego jestem abstynentem, nie palę, przestrzegam przyrzeczenia. Nie jestem instruktorem ex cathedra, ale jestem jednym z nich i dzielę z nimi ich harcerską codzienność Duszpasterzy zaangażowanych w harcerstwo jest w archidiecezji gdańskiej kilku. Wsród nich, obok ks. Mogiełki, są m.in.: ks. pwd. Dariusz Skrzypkowski – kapelan Okręgu Pomorskiego ZHR, ks. hm. Jerzy Skiba – kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP, ks. Krzysztof Krać-Borowski.
Ci kapłani, w przeważającej większości, sami posiadający stopnie instruktorskie, starają się odpowiadać na rozmaite potrzeby środowisk harcerskich. Działalność większości instruktorów jest społeczna (w ZHR statutowo wszystkie funkcje o charakterze wychowawczym są wykonywane społecznie). Dlatego instruktorzy muszą mieć sporo samozaparcia żeby obok zwykłej codziennej realizacji życiowych zadań znaleźć jeszcze czas na harcerstwo. I do tego mądrze pełnić służbę instruktorską. Instruktor wychowuje młodszych od siebie, ale także często niemal rówieśników, przez swój własny przykład. Musi być wzorem i zawsze iść o krok przed swoimi podopiecznymi. Jak przekonuje ks. Mogiełka, harcerstwo ma pomagać integrować sferę fizyczną, intelektualna i duchową. I taka jest też rola harcerskich kapelanów.
Harcerz w koloratce
Duszpasterstwo harcerskie uczestniczy intensywnie nie tylko w przedsięwzięciach typowo harcerskich. Duszpasterze i kapelani przygotowują dla młodych ludzi zrzeszonych w różnych organizacjach harcerskich i skautowych działania o charakterze religijnym. Harcerze naszej archidiecezji co tydzień uczestniczą we Mszach św. dla harcerek i harcerzy. Raz w roku kilkuset młodych ludzi idzie z pielgrzymką do sanktuarium w Swarzewie, uczestniczą też w obchodach Dnia Papieskiego oraz w Litanii Miast. Okres Adwentu rozpoczynają roraty harcerskie, a diecezjalne spotkanie opłatkowe odbywa się w sanktuarium matemblewskim. Harcerze budują ołtarze procesyjne na uroczystości Bożego Ciała, pełnią warty przy Grobie Pańskim.
Harcerze w internecie: pomorze.zhr.pl, zhr.pl, gdanska.zhp.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.