– Wielu modlitwę „Aniele Boży, Stróżu mój” traktuje jako modlitwę dla dzieci. A jest to bardzo ważna prośba o Bożą opiekę i ochronę przed szatanem – wyznaje Maria Jastrzębska z Jenina.
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce. A przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną! Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen. Tę modlitwę egzorcyzmu prostego ułożoną przez papieża Leona XIII rycerze św. Michała odmawiają codziennie. – W ten sposób wypraszamy ochronę przed szatanem – wyjaśnia Lidia Derbich z Gorzowa Wlkp., która jest animatorką zastępu Rycerstwa św. Michała Archanioła działającego przy katedrze.
Duchowa walka
Ruch apostolski Rycerstwo św. Michała Archanioła założył ks. Marian Polak ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła w roku 1994. Jego celem jest „wynagrodzenie Bogu za grzechy ludzkości, wypraszanie nawrócenia grzesznikom oraz codzienne odmawianie prostego egzorcyzmu, celem odpędzania złych duchów od siebie, Kościoła i całego świata, a zwłaszcza od kuszonych i zniewolonych przez szatana.” – jak czytamy w Statucie rycerstwa. Członkowie podzieleni są według stopnia zaangażowania na rycerzy i czcicieli.
– Rycerze składają oficjalne przyrzeczenia i zobowiązują się do codziennej modlitwy do św. Michała, piątkowego postu o chlebie i wodzie, ciągłej dbałości o stan łaski uświęcającej i bycie wolnym od wszelkich nałogów – tłumaczy Eleonora Zabraniak, animatorka parafialnego zastępu w Jeninie, która wraz z mężem Tadeuszem należy do grona rycerzy od 2007 roku. – Natomiast czciciele to osoby, które codziennie odmawiają m.in. „Koronkę anielską”, odprawiają nabożeństwo w pierwsze wtorki miesiąca oraz spotykają się w parafialnych grupach zastępów – dodaje.
– Zdajemy sobie sprawę z walki duchowej, która toczy się o duszę każdego człowieka i według swoich możliwości włączamy się w nią – mówi Lidia Derbich. – Modlitwa jest w tej walce tak naprawdę jedynym orężem. Ale orężem danym nam przez Boga – dodaje. W Polsce jest około 400 rycerzy i blisko 8 tys. czcicieli należących do Rycerstwa św. Michała Archanioła. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej istnieją cztery jego zastępy: w parafii Najświętszego Zbawiciela i Wniebowzięcia NMP (katedra) w Gorzowie Wlkp., parafii św. Michała Archanioła w Jeninie oraz parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.
Skuteczność oręża
Modlitwa wstawiennicza jest podstawową formą aktywności w Kościele osób należących do Rycerstwa. – Różne osoby proszą nas o wstawiennictwo i my podejmujemy te intencje. Szczególnymi intencjami są prośby o uwolnienie z różnego rodzaju nałogów oraz uwolnienie duchowe od wpływu sekt i szatańskich zniewoleń – wymienia Eleonora Zabraniak. – To walka na pierwszej linii frontu, dlatego tak ważne jest u nas to, byśmy byli w stanie łaski uświęcającej, by zły duch nie miał do nas dostępu – dodaje mąż Tadeusz. – Modlimy się egzorcyzmami, ale zawsze mówię, że najskuteczniejszym egzorcyzmem, a więc modlitwą o wyrzucenie szatana, jest spowiedź święta. Mocą tego sakramentu, Bożą mocą uwalniani jesteśmy od grzechu i wpływu złego – mówi z naciskiem rycerz św. Michała.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.