Katolicy i muzułmanie modlili się wspólnie 30 stycznia w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie podczas Nabożeństwa Słowa Bożego z racji obchodów XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele środowisk muzułmańskich w Krakowie oraz wierni Kościoła katolickiego.
Przewodniczący Rady Imamów Ligi Muzułmańskiej Mufti Nedal Abu Tabaq podziękował wszystkim, dzięki którym możliwa jest wspólna modlitwa. „Wyrażamy żal za stratę wielkiego człowieka, jakim był prymas Józef Glemp i zapewniamy, że jesteśmy z Wami” – mówił. Nawiązując do hasła tegorocznego dnia powiedział, że „jako dzieci Abrahama wszyscy powinniśmy wychowywać w pokoju i sprawiedliwości swoje dzieci”.
Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś podczas nabożeństwa podkreślił, że w trzech spośród ośmiu błogosławieństw pojawia się sprawiedliwość i pokój. „Błogosławieństwa te mówią o nich jako o wartościach, które warunkują inne, bez nich nie dochodzi się do wyższych wartości, są jedyną drogą” – zaznaczył biskup. Nawiązał również do hasła tegorocznego dnia „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”. Hierarcha postawił pytanie: chcecie wychowywać do sprawiedliwości i pokoju, ale po co? Jego zdaniem jest to ważne pytanie o motywy. „Szczęśliwy jest człowiek, który się realizuje, człowiek chce być syty życia” - mówił bp Ryś. „Człowiek jest jedynym stworzeniem, które jest celem samym dla siebie. Chce być kompetentny, tworzyć na całego, osiągać pełnię” – dodał. Zdaniem bp. Rysia to wszystko nie udało by się człowiekowi gdyby zdobył wszystko pogwałcając sprawiedliwość. „Wówczas człowiek boi się o to, co zyskał, bo wie, że mu się to nie należy” – podkreślił.
„Dlaczego zatem mamy wychowywać młodych do sprawiedliwości?” – zapytał biskup i odpowiedział: „po to by byli szczęśliwi z tego, co osiągnęli, bo tylko działając sprawiedliwie można osiągnąć szczęście” – zaznaczył. „Warto młodego człowieka uczyć czym jest sprawiedliwość rozumiana po Bożemu, aby był szczęśliwy, czyli uporządkowany przez Boga” – wyjaśnił bp Ryś.
Po nabożeństwie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbyła się debata pt. „Jak wychowywać do sprawiedliwości i pokoju”.
Organizatorami wydarzenia byli Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, ojcowie franciszkanie, Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJP2, Międzynarodowa Fraternia Ekumeniczna Net For God, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).