Relacji z Bogiem nie można opierać jedynie na przeżyciach. Bez elementów racjonalności wiara może stać się emocjonalnym kaprysem lub chrześcijańską „magią”.
Wiara to nie tylko trudne do wyjaśnienia zdarzenia nadprzyrodzone, takie jak cudowne uzdrowienia czy tajemnicze wizje. Doświadczenie Boga to nie tylko adoracja, spoczynek w Duchu Świętym czy Eucharystia. Historie życia wielu świętych, jak choćby św. Augustyna czy Tomasza z Akwinu, uczą, że głębokie doświadczenie Boga może dać także poszukiwanie intelektualne. Na manowce wiary prowadzi zaś często pomijanie aspektu jej racjonalności.
Propozycja z Góry
Zgodnie z dekretem bp. Edwarda Dajczaka, sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej jest w naszej diecezji jednym z czterech kościołów stacyjnych na Rok Wiary. Są nimi także: sanktuarium w Skrzatuszu, katedra w Koszalinie i bazylika w Kołobrzegu. Za nawiedzenie tych miejsc można uzyskać odpust zupełny. – Decyzja biskupa oraz idea Roku Wiary skłoniły nas do tego, żeby na Górze Chełmskiej zaistniało coś więcej niż zwyczajowe nabożeństwa. Stąd pomysł katechez dla dorosłych, które nazwałyśmy „Kazaniami na górze” – mówi s. Paulina Kopacz, przełożona z sanktuarium. Potrwają od stycznia do listopada, posłuchać ich będzie można w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 15.00, przy okazji popołudniowego nabożeństwa; w okresie zwykłym są to nieszpory, w Wielkim Poście Gorzkie Żale, potem nabożeństwa majowe, czerwcowe czy Różaniec.
Kolejne niedzielne kazanie?
Nazwa przedsięwzięcia może być nieco myląca. – Nawiązuje do samego miejsca, Góry Chełmskiej, ale także do słynnego Jezusowego Kazania na Górze, w którym wyjaśnił On podstawowe zasady chrześcijaństwa – tłumaczy s. Paulina. Nie będą to jednak homilie czy rozważania, ale raczej mini- wykłady teologiczne dla każdego. – Spotkania adresowane są po prostu do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę – zachęca siostra przełożona. Nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, tylko chęć nauczenia się czegoś nowego. Tematy „Kazań” dotyczą ważnych zagadnień teologii katolickiej. Prelegenci, przeważnie wykładowcy naszego seminarium, postarają się do nich podejść może nie uniwersytecko, ale rzeczowo i niebanalnie. Każdego dnia wielu ludzi nawiedza sanktuarium, żeby się w nim pomodlić. W Roku Wiary będzie tam można przyjść także po to, aby się trochę dokształcić.
Program
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.