Nad Jordanem w Roku Wiary

Nad wodami Jordanu chrześcijanie Ziemi Świętej i pielgrzymi dziękowali za dar wiary i odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Tradycyjna peregrynacja nad Jordan w Niedzielę Chrztu Pańskiego pod przewodnictwem franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej została wpisana w program celebracji Roku Wiary. Trzy pielgrzymkowe stacje przypomniały pobyt Pana Jezusa w Jerychu, chrzest jaki otrzymał z rąk Jana Chrzciciela oraz czterdziestodniowy post i kuszenie przez szatana.

Przy wezbranych wodach Jordanu Eucharystii przewodniczył franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa. Na początku celebracji poświęcono wodę, którą pokropiono zgromadzonych na znak Janowego chrztu pokuty i nawrócenia.

W homilii przypomniane zostały zobowiązania płynące z przyjętego sakramentu chrztu. „W chrześcijańskiej teologii chrztu rzeka Jordan to symbol nowych narodzin i daru życia płynącego z tajemnicy wiary” – mówił kaznodzieja. Konkretną aktualizacją przeżywanej uroczystości było odnowienie przez zgromadzonych przyrzeczeń chrztu oraz udzielenie czwórce dzieci z różnych wspólnot parafialnych sakramentu inicjacji chrześcijańskiej. Po Eucharystii wierni zeszli na brzeg Jordanu, by przez bezpośredni kontakt z wodami biblijnej rzeki wyrazić Bogu wdzięczność za dar wiary oraz cieszyć się przywilejem celebracji uroczystości Chrztu Pańskiego w tym historycznym miejscu.

Ostatnią stacją peregrynacji w niedzielę Chrztu Pańskiego było nawiedzenie prawosławnego klasztoru na Górze Kuszenia. U bram sanktuarium została odczytana w kilku językach ewangelia opisująca wyprowadzenie Jezusa na pustynię, jego czterdziestodniowy post oraz moment próby podczas kuszenia przez szatana.

W tym roku nad Jordan przybyli bardzo licznie przedstawiciele zgromadzeń męskich i żeńskich, tłumy wiernych z lokalnych parafii oraz kilka grup pielgrzymów. Zorganizowane grupy przybyły z różnych parafii w Palestynie i Izraelu. W sumie nad Jordan przybyło blisko 30 autobusów oraz wiele prywatnych samochodów. Mszę św. koncelebrowało prawie 60 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10