Abp Tomasi o polityce wobec uchodźców

Los 72 mln uchodźców, przymusowych przesiedleńców i ludzi, którzy stracili dach nad głową w wyniku klęsk żywiołowych przypomniał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na forum Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Abp Silvano Tomasi wziął udział w posiedzeniu rady tej instytucji, które odbyło się w Genewie w dniach 27-30 listopada.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że liczba przymusowych migrantów wciąż rośnie, wymagając od wspólnoty międzynarodowej odpowiednich działań humanitarnych. Szczególny niepokój budzi wzrastający odsetek migrantów będących ofiarami prześladowań i konfliktów. Ich liczbę szacuje się na 20 mln. Zadaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji powinno być docenienie marnującego się kapitału ludzkiego owych uchodźców i przesiedleńców. Ci ludzie powinni brać los we własne ręce i stopniowo włączać się w życie goszczących ich społeczeństw, pokonując polityczne opory przeciwne integracji – stwierdził abp Tomasi. To jednak wymaga prawnego i organizacyjnego wsparcia na szczeblu międzynarodowym, czego wyrazem jest ustanowienie Mechanizmu Awaryjnego Finansowania Migracji.

Watykański obserwator przy oenzetowskich instytucjach w Genewie podjął też na forum Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji temat wpływu kryzysu na zjawisko przemieszczania się ludności. Zwrócił uwagę, że odsyłanie emigrantów do krajów ich pochodzenia niczego w tym względzie nie załatwia. Istotne są zatem międzynarodowe działania na rzecz rozwoju tam, gdzie bieda skłania ludzi do opuszczania swej ojczyzny za chlebem.

«« | « | 1 | » | »»
 • maya
  02.12.2012 13:54
  Póki co to falę uciekinierów z Afryki przyjmuje tylko UE i USA i już ma dość. A dlaczego bogate Chiny, Japonia śniadolicych islamistów do siebie nie przygarniają, tylko tutaj to wszystko się pcha?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8