Mitologia Vaticanum II

Kard. Kasper przestrzega przed mówieniem o Vaticanum II za pomocą mitów czy tanich banałów

Pod tytułem „Ani mit, ani tanie banały” edycja polska „L'Osservatore Romano” publikuje syntezę końcowego wystąpienia kardynała przewodniczącego seniora Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na kongresie „Pięćdziesiąt lat po otwarciu Soboru Watykańskiego II (1962-2012)”, zorganizowanego przez Wydziały Teologiczne z Hiszpanii i Portugalii, który odbywał się od 15 do 17 listopada w Audytorium im. Jana Pawła II Papieskiego Uniwersytetu w Salamance. Tekst ten jest dostępny na stronie: www.osservatoreromano.va.

Dla większości naszych współczesnych Sobór należy do przeszłości, ponieważ wielu nie przeżyło tego wydarzenia w sposób świadomy, uznając go od razu za rzecz z przeszłości. Dziś, po upływie pięćdziesięciu lat, żyjemy w całkiem innej epoce, zglobalizowanej. Optymistyczna wiara w postęp od dawna się ulotniła. Nie wygląda jednak na to, by nasz Kościół przeżywał ową wiosnę, którą zapowiadał Sobór Watykański II, lecz w Europie odnosi się wrażenie, że jest to pora zimowa.

Sobór stanowi szczególny przypadek w dziejach soborowych, ponieważ nie został zwołany ze względu na herezję czy schizmę, nie zostały też ogłoszone dogmaty czy konkretne środki dyscyplinarne. Odpowiedział on na nowe czasy z optymizmem, który rodził się z wiary w Boga, odrzucając proroctwa nieszczęść i dążąc do uwspółcześnienia, unowocześnienia Kościoła. Zamierzał de facto przełożyć na język naszych dni wiarę tradycyjną, a nie tylko po prostu dostosować się do epoki.

Nie trzeba tworzyć mitu Soboru, ale nie należy też sprowadzać go do paru tanich banałów. Konieczna jest hermeneutyka soborowa, wyważona prezentacja. Punktem wyjścia muszą być teksty soborowe, zgodnie z uznanymi regułami i kryteriami. A interpretacja musi się opierać na «hierarchii prawdy».

Kościół nie jest instytucją absolutystyczną, lecz jako komunia budowany jest zasadniczo na przekazie. Dlatego, idąc w ślady apostolskiego soboru w Jerozolimie, w trudnych momentach następcy apostołów gromadzili się, by wytyczyć wspólną drogę. Recepcja jest zatem czymś, co dotyczy całego ludu Bożego. W hermeneutyce konsensus musi być nie tylko synchroniczny, w odniesieniu do obecnego Kościoła, ale również diachroniczny, w odniesieniu do Kościoła wszystkich czasów, według myśli Benedykta XVI. Dlatego możliwa jest hermeneutyka nieciągłości lub zerwania, bądź też ciągłości i reformy. Odnowa Kościoła w ciągłości. W procesie tradycji nowość Jezusa Chrystusa musi lśnić wciąż na nowo w swojej nigdy nieprzemijającej nowości, ponieważ Jezus Chrystus zmartwychwstały uobecnia się w Kościele poprzez działanie Ducha Świętego. Odnośnie do przyszłości i do różnych stanowisk postmodernizmu, które utrudniają życie i działanie Kościoła, nie powinniśmy popadać w fundamentalistyczne pojmowanie wiary, nieufnej wobec rozumu lub uczuciowej, lecz każdy z nas musi uzasadniać nadzieję, która w nim jest.

«« | « | 1 | » | »»
 • Georg
  19.11.2012 18:00
  Ja powiem tylko "kto idzie z czasem, ten idzie z czasem" Wszystko przeminie ale to co bylo, jest i do konca bedzie.
 • maciek
  19.11.2012 20:35
  tak , ale Pan Bóg dał nam rozum i kazał go rozwijać i troszczyć się o to co dane. Pozdrawiam
 • katolik
  19.11.2012 21:17
  Kard Kasper wyznał, że Bóg nie ma syna i jak wierzyć takiemu heretykowi???
  Tylko szaleniec może należeć do posoborowego "Kościoła".
  Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu!!! 1P 5.8
  Dlatego polecam rady praktyczne jak uniknąć piekła. Kto chce skorzystać niech skorzysta a kto nie, to jego sprawa.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Orwell
  20.11.2012 09:29
  Czy zanik wiary w Europie jest mitem?Czy brak jedności wśród kardynałów i biskupów-to tani banał?A od kiedy to wsystko zaczeło się sypać? Unia Europejska miała być wspólnym dobrem mieszkańców Europy a co mamy? Sobór WatykańskiII miał być wiosną Kościoła a co mamy? Czy ktoś może coś powiedzieć? Bo ja osobiście mam już wyrobione zdanie w tych sprawach ale mogę się mylić
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9