Włoski parlament uczcił 10. rocznicę wizyty na tym forum bł. Jana Pawła II. Uroczystość z udziałem przewodniczącego włoskiego episkopatu, kard. Angelo Bagnasco, odbyła się w południe w siedzibie Izby Deputowanych.
W przesłaniu wystosowanym z tej okazji w imieniu Benedykta XVI kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone przypomniał to wydarzenie z 14 listopada 2002 r.
„Błogosławiony Papież bardzo pragnął tego spotkania, mimo ograniczeń związanych ze stanem zdrowia – czytamy w dokumencie. – Jednomyślne gorące przyjęcie zgotowane mu podczas przybycia oraz aplauz na zakończenie jego przemówienia pozostały w pamięci świadków tamtego dnia”. Przypomnienie tego wydarzenia powinno stanowić okazję, by „zaczerpnąć z żywotnych źródeł chrześcijaństwa, które ożywia tożsamość społeczną i kulturową Italii oraz jej misję w Europie i na świecie”. Jest to szczególnie ważne, jak zwraca uwagę kard. Bertone, w dobie kryzysu: „To duchowe i etyczne dziedzictwo może zawsze dawać, także w chwilach trudnych, odpowiednie środki ku odnowie sumień i zgodnemu ukierunkowaniu na dobro wspólne, co szczególnie dotyczy członków Parlamentu”. Watykański sekretarz stanu życzy w imieniu Benedykta XVI dalszej współpracy Stolicy Apostolskiej z Włochami oraz Kościoła z państwem, zwłaszcza w tym, co dotyczy rodziny, jej podstawowej roli edukacyjnej i społecznej oraz odpowiedzialności obywatelskiej.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.