Na Jasnej Górze trwa Forum Szkół Katolickich
„Przekaz wiary w szkole katolickiej” to główna myśl rozważana podczas tegorocznego spotkania dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich na Jasnej Górze. Na program rozpoczętego wczoraj, dwudniowego Forum składa się wspólna modlitwa, wykłady i omówienie aktualnych zagadnień dotyczących realizowania programów wychowania, nauczania oraz zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W Polsce działa już ponad 570 szkół katolickich, w których kształci się około 60 tys. uczniów.
Listopadowe spotkanie to przede wszystkim „nabranie energii i nowych sił ” na cały rok szkolny zaznaczył ks. Zenon Latawiec, wiceprzewodniczący Rady Szkół Katolickich (RSK). - Chcemy zastanowić się jak wygląda pogłębianie wiary w naszych szkołach. Formacja duchowa i intelektualna jest bardzo ważna, ale w tym Roku Wiary musimy w sposób szczególny zwrócić uwagę na pogłębianie wiary – powiedział wiceprzewodniczący RSK.
Zdaniem bp. Marka Mendyka, nowo wybranego asystenta Rady Szkół Katolickich, placówki katolickie winny być silnymi ośrodkami budzącymi wiarę i dodającymi młodym odwagi w wyznawaniu przynależności do Chrystusa. - Trzeba tak kierunkować młodych ludzi, żeby oni chcieli mocą swojej wiary szukać rozwiązania dla swoich życiowych problemów - podkreślił bp Mendyk.
Asystent RSK dodał, że w dobie ateizującego się społeczeństwa szkoły katolickie są prawdziwą ostoją dla propagowania wartości chrześcijańskich.
Na program dwudniowego spotkania, obok wspólnej modlitwy, składają się m.in. wykłady: „Szkoła katolicka wobec Jubileuszu 50-lecia inauguracji Soboru Watykańskiego II” oraz „Wychowanie do wartości a współczesne koncepcje wychowania i profilaktyki”.
Szkoły katolickie różnego stopnia w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich, która została powołana w 1994 roku i jest pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.