Nie ma Kościoła bez świętości

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jedną z najstarszych, obchodzonych już w IV w. w Kościele - przypomniał metropolita warszawski

Nie bójmy się słowa "świętość", nie uciekajmy przed nim, nie mówmy, że jest dla innych - apelował kard. Kazimierz Nycz 1 listopada w Warszawie. W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski odprawił koncelebrowaną Mszę św. w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach - najstarszej nekropolii stolicy.
Kaznodzieja przypomniał, że uroczystość Wszystkich Świętych jest jedną z najstarszych, obchodzonych już w IV w. w Kościele, który od zarania dziejów wierzył we wstawiennictwo świętych, zwłaszcza męczenników. Dodał, że wątek świętości członków Kościoła przewijał się też na zakończonym niedawno w Rzymie synodzie, poświęconym nowej ewangelizacji. Kard. Nycz, który w nim uczestniczył, stwierdził, że podczas obrad bardzo często mówiono o tym, jak świętość jednego człowieka - ojca, matki, księdza, zakonnicy - pociąga za sobą wielu do świętości.

- Nie ma świadectwa Kościoła bez świętości, nie ma ewangelizacji bez świętości Kościoła, wszyscy musimy się nawracać - podkreślił. Apelował, by się jej nie bać, nie uciekać przed nią, nie mówić, że jest ona dla innych. Przypomniał też, że fundamentem świętości jest Bóg, ten fundament jest wpisany w każde życie, gdyż Bóg do każdego mówi: Jesteś moim umiłowanym synem.

Droga, która do świętości prowadzi, to droga błogosławieństw z Kazania na Górze, które po ludzku wydają się niemożliwe do zrealizowania, gdyż wpisane jest w nią przyjmowanie cierpienia i zgoda na prześladowania. To droga szczególnie trudna dla współczesnego człowieka, który skupiony na doczesności odsuwa od siebie myśli o własnej śmierci.

Metropolita warszawski mówił też, że podczas obrad synodu apelowano o szacunek dla zwyczajów, obecnych w różnych rejonach świata, także w laicyzujących się krajach. Zachęcał do zachowania zwyczajów związanych z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Modlitwa na cmentarzach to wierność temu zwyczajowi, a jest także potrzebna zmarłym. Dodał, że jest to również okazja do zadania sobie odsuwanego nieraz pytania o sens życia, o to, co najważniejsze. Po to jest to święto - żeby zastanowić się nad naszą świętością i nad tym, do czego powołał nas Bóg.

Po Mszy św. kard. Nycz poprowadził procesję modlitewną i zgodnie z tradycją modlił się przy grobach zmarłych, spoczywających na Powązkach - księży diecezji warszawskiej, sióstr zakonnych, osób świeckich.


 

«« | « | 1 | » | »»
 • Beata
  01.11.2012 19:06
  Świętych kapłanów nam trzeba.
 • rem
  01.11.2012 19:10
  Świętość to też mówienie rzeczy które trzeba powiedzieć i milczenie, kiedy trzeba zamilknąć.

  Zabrakło wypowiedzi o braku uczciwości dziennikarskiej, kiedy to było najbardziej potrzebne, kiedy pojawiało się tyle półprawd i kłamstw w sprawie Smoleńska ze strony dziennikarzy, także ministrów i prokuratorów. Zabrakło wsparcia ludzi, którzy się tej prawdy domagali. Nie rozumiem, dlaczego ks. kardynał zabronił im używania symbolu krzyża. Na niego nie ma praw autorskich.

  Teraz znowu krytycznie wypowiedział się ksiądz kardynał na temat redaktora Gmyza, człowieka zaszczutego przez postkomunistyczne służby. Może nie do końca sprawdził dane zawarte w jego artykule, ale na pewno informacja o wskazaniu spektrometrów była społeczeństwu potrzebna. Ukrywano ją jednak przez miesiąc i to wbrew prawu europejskiemu mówiącemu o dostępie do informacji publicznej. Spoleczeństwo ma prawo wiedzieć.

  Warszawa to miejsce heroicznych biskupów i kardynałów: Felińskiego, Hlonda i Wyszyńskiego. To zobowiązuje.
 • trup
  01.11.2012 21:21
  Nie bójmy się słowa "świętość", nie uciekajmy przed nim, nie mówmy, że jest dla innych - apelował kard. Kazimierz Nycz - najlepiej jakby te słowa skierować najpierw do kapłanów .
 • AK
  01.11.2012 21:34
  "Ten kardynal, niestety, traci coraz bardziej swoja wiarygodnosc. I nawet jak powie cos slusznego to nie chce sie go juz sluchac" - nie trać czasu, pędź do Torunia, tam znajdziesz ukojenie i fundamenty.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8