Ekspozycję "Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi" można od piątku oglądać na centralnym placu Bielska-Białej. Poprzez fotografie, filmy i oryginalne eksponaty przybliża ona spotkania Karola Wojtyły jako księdza, biskupa i papieża z młodzieżą.
Ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy podczas otwarcia wystawy powiedział, że wiele było wystaw poświęconych Janowi Pawłowi II, ale ta jest wyjątkowa, gdyż przedstawia go wśród ludzi młodych. "Choć jest adresowana do młodych, to powinni ją zobaczyć wszyscy. Dla wielu starszych będzie okazją do przypomnienia chwil, które stały się naszym udziałem podczas pielgrzymek i spotkań z Janem Pawłem II. Ona pokazuje, jak można pięknie przeżyć życie z Panem Bogiem i to na wszystkich etapach ludzkiego bytowania" - powiedział biskup.
Duchowny podkreślił zarazem, że prezentowane eksponaty odzwierciedlają niezwykłą misję i posługę Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, który jest współorganizatorem wystawy, ks. Paweł Danek, powiedział, że pomysł na nią pojawił się trzy lata temu, gdy w Krakowie organizowany był kongres dla pokoju. "Zrodziła się wówczas idea, aby ludziom, którzy przybędą z całego świata, przybliżyć postać Jana Pawła II. Postanowiliśmy pokazać papieża wśród młodych. Był z nimi w różnych sytuacjach jako młody kapłan, biskup, kardynał, a potem jako papież. Młodzi nigdy o nim nie zapominali i byli z nim do samej śmierci" - przypomniał.
Ks. Danek wyraził także nadzieję, że wystawa zostanie wykorzystana w edukacji młodzieży. "Przychodzi już pokolenie, które Jana Pawła II pamięta coraz słabiej albo - z racji wieku - w ogóle nie zna" - zauważył.
Ekspozycję otwiera czarno-białe zdjęcie Jana Pawła II wyglądającego z okna kurii krakowskiej przy Franciszkańskiej 3, które znane jest przede wszystkim ze spotkań papieża z młodzieżą. Na wystawie można obejrzeć w sumie kilkadziesiąt fotografii, których autorami są m.in. sługa Boży Jerzy Ciesielski, Stanisław Rybicki i Grzegorz Gałązka. Ukazują wspólne chwile Karola Wojtyły z młodzieżą zarówno podczas kameralnych górskich wędrówek i spływów kajakowych, jak i ogromnych spotkań, jak światowe spotkania młodzieży. Najstarsze zdjęcia pochodzą z lat 50.
Ciekawostką jest unikalny zapis audio piosenki "Czerwony pas", śpiewanej przez ks. Wojtyłę. Są też oryginalne eksponaty, które towarzyszyły jego spotkaniom z młodymi: kajak, rowery, menażki i gitara przyjaciela papieża - Jerzego Ciesielskiego.
Zobaczyć można także obszerną wystawę walorów filatelistycznych Poczty Polskiej dedykowanej postaci Jana Pawła II.
Wystawę, którą wspólnie zorganizowały Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Polsce, Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media oraz Zamek Królewski w Warszawie, a której patronuje Polska Agencja Prasowa, będzie można oglądać w Bielsku-Białej do końca października.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.