Kościół contra sekularyzm

Amerykańscy biskupi podejmą walkę z sekularyzmem

W ramach przygotowań do zbliżającego się Synodu Biskupów delegaci amerykańskiego episkopatu na to zgromadzenie sporządzają listę najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nową ewangelizacją w Stanach Zjednoczonych. Zachęcił ich do tego Benedykt XVI, podczas ostatniej wizyty ad limina. Papież położył szczególny nacisk na problem radykalnego sekularyzmu, który wygrywa z tradycyjną moralnością amerykańską i jest zagrożeniem dla wolności religijnej.

„Wydaje się, że dochodzimy do momentu zwrotnego doświadczania wojującego ateizmu i sekularyzmu przez nasze społeczeństwo. Ten Synod może ukazać perspektywę, dzięki której będziemy w stanie dać na to odpowiedź” – powiedział najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. Karl Anderson, który jako audytor będzie miał prawo zabierania głosu podczas Synodu, uważa, że kluczowymi zagadnieniami dla nowej ewangelizacji w Stanach Zjednoczonych są rodzina i zaangażowanie świeckich w Kościele.

S. Sara Butler, profesor teologii, twierdzi z kolei, że szerzenie wiary utrudnia to, jak Amerykanie rozumieją tolerancję. „Każda próba przekazywania wiary jest brana za pewnego rodzaju «działania „imperialistyczne»” – stwierdziła. Jej zdaniem przeszkodą są również media, które kształtują przekonanie, że wolność polega na „niezależności od wszelkiego rodzaju ograniczeń”, wśród których wymieniana jest religia.

Z kolei dyrektor sekretariatu ewangelizacyjnego amerykańskiego episkopatu Peter Murphy zwrócił uwagą, że Ameryka była w stanie wykreować ogólnoświatową modę na bransoletkę z napisem: „Co zrobiłby Jezus”. „Nasz kraj jest naturalnym środowiskiem również dla wyrażania tradycyjnych form tożsamości katolickiej” – powiedział.

Amerykańscy uczestnicy Synodu to siedmiu biskupów i dziesięciu innych członków o statusie ekspertów i audytorów. Ze względu na stan zdrowia w Synodzie nie weźmie udziału metropolita Chicago kard. Francis George, choć wcześniej jego nazwisko znajdowało się na liście ojców synodalnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10