„Minister Szumilas obiecała odwołać rozporządzenie, niestety..."

Apel biskupów o przywrócenie lekcji religii do ramowego planu nauczania oraz sprawy rodziny – to zdaniem abp. Sławoja Leszka Głódzia najważniejsze tematy, jakie podczas najbliższego posiedzenia powinna podjąć Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. - Rozporządzenie MEN wprowadziło wiele zamieszania i musi być poprawione – uważa metropolita gdański.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu odbędzie się w listopadzie. Zaplanowane są także spotkanie zespołów konkordatowych ds. finansowych i spotkania z innymi Kościołami.

Zdaniem abp. Głódzia, nowelizacja rozporządzenia MEN o obecności lekcji religii w ramowym planie nauczania to najważniejsza kwestia, którą powinna się zająć na najbliższym spotkaniu Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. - To temat, który pozostaje niezałatwiony. Rozporządzenie wprowadziło wiele zamieszania i musi być poprawione – uważa abp Głódź.

„Na posiedzeniu Komisji Wspólnej minister Szumilas obiecała odwołać rozporządzenie, niestety tak się nie stało” – powiedział KAI abp Głódź, dodając, że chodzi o skorygowanie . Jego zdaniem „jest to bardzo ważna sprawa, bo dotyczy katechezy w całej Polsce”, a ponadto pracy samorządów i kuratoriów oświaty.

Lekcje religii bądź etyki znajdowały się przez lata w ramowym planie nauczania, natomiast w wydanym 7 lutego br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (obowiązuje od 1 września) w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych lekcje te zostały przeniesione do planu szkolnego. Zrodziło to obawy samorządów, że będą musiały finansować je z własnych funduszy.

Strona kościelna oczekuje przywrócenia wyraźnego zapisu sytuującego religię/etykę w ramowym planie nauczania. Takie stanowisko przyjęła w maju br. Komisja Episkopatu ds. Wychowania podkreślając, że powinno być zupełnie jasne, że katecheza pozostaje elementem ramowego programu nauczania w szkole.

W opinii współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, tematem, który należy kontynuować są sprawy polityki rodzinnej. Ważną kwestią pozostaje „definicja rodziny”, a lewicowe projekty ustaw o związkach partnerskich abp Głódź określił jako nie do przyjęcia.

Pytany o ocenę rozmów stron kościelnej i rządowej w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym, abp Głódź przypomniał, że „to, co jest proponowane [przez rząd, czyli 0,3 proc. odpisu – KAI], jest nie do przyjęcia”. Dodał jednak, że w prowadzeniu dalszych rozmów „nie ma pośpiechu”.

Podczas ostatniej tury rozmów ekspertów kościelnych i rządowych obydwie strony przyjęły ramowy zakres informacji i danych, jakie znajdą się w opracowywanym bilansie mienia, które Kościół utracił w PRL i odzyskał po 1989 r. Zdaniem abp. Głódzia, prace te będą trwały jeszcze długo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7