Będzie list o fałszywych religiach

Zagrożeniom ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu poświęcony będzie ogłoszony niebawem list pasterski Episkopatu Polski

Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór – powiedział KAI bp Romuald Kamiński, odpowiedzialny za opracowanie dokumentu. Treść listu omawiali dziś biskupi na trwającym w Warszawie zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Dokument ma być odpowiedzią na sygnały katolików z całego kraju, którzy w listach do biskupów wyrażali zaniepokojenie nasilaniem się działalności sekt, ruchów pseudoreligijnych oraz takich zjawisk jak wróżbiarstwo, magia, satanizm czy okultyzm. – Ich różnorodność jest tak wielka, że dla wielu ludzi stanowi to poważne zagrożenie. Powstała więc sposobność, by w tej sprawie zabrać oficjalnie głos – wyjaśnia bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który jest odpowiedzialny za opracowanie dokumentu.

Zdaniem bp. Kamińskiego, niemałą rolę w popularyzowaniu tych zjawisk spełniają media. - Jeśli w telewizji nadawane są obok siebie cztery kanały ezoteryczne o milionowej oglądalności, a np. w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu hasła „wróżbiarstwo” otrzymamy miliony wyników, to dowodzi wielkiej skali problemu, który dotyka nie tylko ludzi młodych – powiedział KAI bp Kamiński.

List wyjaśnia, na czym polega poprawność wiary, opisuje też panoramę zagrożeń duchowych związanych ze zjawiskami ezoterycznymi i działalnością grup pseudoreligijnych, oraz wskazuje, jak się przed nimi chronić.

„Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór” – dodał biskup.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch informował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, że dokument będzie nawiązywał do kwestii czystości wiary. - Różnego typu grupy, choć są krzykliwe, głośne i zauważane, to nie reprezentują nauczania Kościoła katolickiego w Polsce – zwrócił uwagę.

Bp Kamiński przyznał, że skala zjawiska jest tak duża, że w liście biskupów znajdzie się raczej ogólne ujęcie problemu ze wskazówkami, jak je przedstawiać w określonym gronie wiernych, niż nawiązanie do konkretnych przykładów i wydarzeń.

W opracowaniu listu Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi korzysta z pomocy ekspertów zajmujących się monitorowaniem zjawisk ezoterycznych i działalności sekt. Niebawem, jeszcze tej jesieni, dokument trafi do diecezji jako materiał do wykorzystania przez rady duszpasterskie, podczas katechez w szkołach czy w kazaniach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9