Abp John Baptist Odama, ordynariusz Archidiecezji Gulu w Ugandzie, został laureatem pokojowej nagrody przyznawanej przez chrześcijańską organizację World Vision International.
Arcybiskupa uhonorowano (28 września) za jego zaangażowanie na rzecz przywrócenia pokoju w północnej części Ugandy. Tereny te przez lata nękane były przez rebeliancką Armię Oporu Pana (Lord's Resistance Army - LRA).
Arcybiskup Odama, który niestrudzenie opowiadał się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, osobiście spotkał się z członkami LRA, 14 lipca 2004 r, próbując przekonać ich do zarzucenia rebelii i powrotu do domów.
Przyjmując nagrodę abp Odama powiedział:
"Chociaż na niej widnieje moje nazwisko, przyjmuję tę nagrodę nie dla siebie, ale postrzegam ją jako nagrodę dla ludzi tego północnego terenu, którzy tak wiele wycierpieli, i odnieśli sukces przez swoją wolę pokoju. To ci ludzie powiedzieli: chcemy żyć w pokoju, żyć pokojowo. A wy ludzie, którzy walczycie, przestańcie, przestańcie walczyć!"
W uzasadnieniu nagrody podkreślono też silne zaangażowanie arcybiskupa w działania na rzecz poprawy sytuacji ugandyjskich dzieci, więźniów, i wskazano na solidarne gesty z ofiarami konfliktów (m.in. razem z pozbawionymi domów wysiedleńcami dzielił noce śpiąc pośród nich na zimnej werandzie).
Obecnie abp Odama jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Ugandy oraz Komitetu na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju przy Międzyreligijnej Radzie Ugandy zrzeszającej Katolików, Anglikanów, Kościoły prawosławne i muzułmanów.
Przyznająca nagrodę organizacja World Vision zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową. Jest jedną z największych na świecie instytucji tego rodzaju. Pomaga potrzebującym, zwłaszcza dzieciom, na sześciu kontynentach, m.in. poprzez wsparcie finansowe, rzeczowe oraz programy edukacyjne.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.