Pokojowa Nagroda dla arcybiskupa

Abp John Baptist Odama, ordynariusz Archidiecezji Gulu w Ugandzie, został laureatem pokojowej nagrody przyznawanej przez chrześcijańską organizację World Vision International.

Arcybiskupa uhonorowano (28 września) za jego zaangażowanie na rzecz przywrócenia pokoju w północnej części Ugandy. Tereny te przez lata nękane były przez rebeliancką Armię Oporu Pana (Lord's Resistance Army - LRA).

Arcybiskup Odama, który niestrudzenie opowiadał się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, osobiście spotkał się z członkami LRA, 14 lipca 2004 r,  próbując przekonać ich do zarzucenia rebelii i powrotu do domów.

Przyjmując nagrodę abp Odama powiedział:

"Chociaż na niej widnieje moje nazwisko, przyjmuję tę nagrodę nie dla siebie, ale postrzegam ją jako nagrodę dla ludzi tego północnego terenu, którzy tak wiele wycierpieli, i odnieśli sukces przez swoją wolę pokoju. To ci ludzie powiedzieli: chcemy żyć w pokoju, żyć pokojowo. A wy ludzie, którzy walczycie, przestańcie, przestańcie walczyć!"    

W uzasadnieniu nagrody podkreślono też silne zaangażowanie arcybiskupa w działania na rzecz poprawy sytuacji ugandyjskich dzieci, więźniów, i wskazano na solidarne gesty z ofiarami konfliktów (m.in. razem z pozbawionymi domów wysiedleńcami dzielił noce śpiąc pośród nich na zimnej werandzie).

 

wvipaxnet World Vision 2012 Peace Prize Goes to Archbishop John Baptist Odama

 

Obecnie abp Odama jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Ugandy oraz Komitetu na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju przy Międzyreligijnej Radzie Ugandy zrzeszającej Katolików, Anglikanów, Kościoły prawosławne i muzułmanów.

Przyznająca nagrodę organizacja World Vision zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową. Jest jedną z największych na świecie instytucji tego rodzaju. Pomaga potrzebującym, zwłaszcza dzieciom, na sześciu kontynentach, m.in. poprzez wsparcie finansowe, rzeczowe oraz programy edukacyjne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8