Mariolodzy debatują

Mariologia po Soborze Watykańskim II. Recepcja, bilans i perspektywy – to temat trwającego w Rzymie 23. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego.

Jego gospodarzem jest Papieski Uniwersytet Antonianum. Z perspektywy doświadczeń różnych Kościołów lokalnych analizuje się wpływ Soboru na rozwój mariologii i kultu maryjnego. Wśród uczestników jest wielu Polaków, związanych z Polskim Towarzystwem Mariologicznym.

„Naszym punktem wyjścia jest nauczanie Soboru na temat Najświętszej Maryi Panny, natomiast debata teologiczna dotyczy tego, w jaki sposób ta nauka soborowa zakorzeniła się w Kościele, jakie nowe elementy pojawiły się i na co Kościół jest uwrażliwiony w patrzeniu na Najświętszą Maryję Pannę” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z UKSW.

Z kolei zdaniem prof. Karola Klauzy z KUL duchowość maryjna stanowi też odpowiedź na nowe zjawiska społeczne. „Istnieje szereg obszarów takich jak macierzyństwo, przeżywanie małżeństwa, które niby wydają się banalne, a jednak we współczesnym świecie stają się problematyczne. Dlatego duchowość maryjna jest odpowiedzią Kościoła na wyzwania współczesności w obszarze dobrze pojętego feminizmu” – zaznaczył prof. Klauza.

O. Bartosik podkreślił też, że różne narody czy kontynenty są uwrażliwione na różne elementy kultu maryjnego. „Polska mariologia ma charakter wyraźnie duszpasterski i jest powiązana z historią narodu. Wpłynęła na to zwłaszcza postać kard. Stefana Wyszyńskiego i jego nauczanie. Ale podobne zjawisko zauważa się również w innych krajach. Na przykład dla całej Ameryki Łacińskiej kult Matki Bożej z Guadalupe ma znaczenie symboliczne. Tym bardziej, że Maryja objawiła się w rysach metyskich, czyli łączących Indian z ludźmi białymi” – powiedział o. Bartosik.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8