Mamy mieć wolny rozum i rozumną wolność

Mamy mieć wolny rozum i rozumną wolność, bo nierozumna wolność staje się swawolnością - mówił do młodych ewangelizatorów w Kostrzyniu nad Odrą abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył Mszy św. w poniedziałek, w ramach I Kongresu Nowej Ewangelizacji poprzedzającego Przystanek Jezus.

Człowiek jest obdarzony wolnością i rozumem - przypomniał w homilii arcybiskup. Jedną z największych pokus szatana jest skłonienie do rozdzielenia tych dwóch przestrzeni. Mamy mieć wolny rozum i rozumną wolność – nawzajem przeniknięte i związane. Tylko wolność racjonalna i rozumna jest wolnością. Wolność nierozumna staje się swawolnością, dowolnością - przestrzegał. Apelował też, by nie bać się prawdy.

Potrzebujemy pokory wobec Boga - kontynuował abp Dzięga, zaznaczając, że nie ma innego zbawienia niż to, które przynosi Chrystus. - W pokorze trzeba tę prawdę przyjąć. Pokorny człowiek przyjmuje ją i pozwala się prowadzić - podkreślił hierarcha.

Mówiąc o odwadze, zauważył, że im głośniej krzyczy współczesny świat, tym bardziej jest bezradny
jak dziecko. - "Gdy usłyszysz w tym pokoleniu krzyk świata – patrz na nich jak na małe dziecko, bez pogardy, ale ze współczuciem mówił do młodych arcybiskup. - Nie bójcie się świata! Cóż może uczynić najgorszego? Życie odebrać. Tylko męczenników oddaje każdego dnia życie za Chrystusa. Miejcie odwagę w imię Boże!"

Abp Dzięga zachęcał również do modlitwy i do pokochania samego siebie. - "Nie pokochasz Boga, jeśli nie pokochasz drugiego człowieka i nie pokochasz siebie. Nie pogardzaj sobą - apelował. - Daj Bogu siebie pokochanego, zaakceptowanego. Dopiero wtedy będziesz miał innym wiele do zaoferowania."

"Idźcie na cały świat. Wszystko co w świecie się dzieje czeka na was! - mówił hierarcha - Bądźcie
radosnymi twórcami, kochającymi rodzicami, wiernymi i dobrymi żonami i mężami, gorliwymi kapłanami i siostrami zakonnymi. Idźcie na cały świat i bądźcie zawsze Boży, polscy. Bądźcie sobą. A Bóg wtedy niech cuda przez was dokonuje! Niech sprawi, że Duch odnowi oblicze tej Ziemi! A wtedy ta Ziemia będzie znowu bardziej Boża".

W I Kongresie Nowej Ewangelizacji, który zakończy się we wtorek bierze udział ponad 1200 osób, które reprezentują 350 różnych wspólnot, ruchów i grup działających w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5