W sobotę, 28 lipca 2012 r., po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł w wieku 72 lat ks. Andrzej Duczkowski SChr – urzędujący Prokurator Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do niedawna był pracownikiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Przez wiele lat sprawował opiekę duszpasterską nad Polakami w Rzymie i we Włoszech.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 1 sierpnia, Mszą Świętą o godz. 10.00 w kościele polskim pw. św. Stanisława BM w Rzymie przy ul. Botteghe Oscure. Pogrzeb odbędzie się o godz. 12.00 na cmentarzu przy Prima Porta.
Janusz Andrzej Duczkowski urodził się 16 grudnia 1939 r. w Warszawie. W 1957 r. wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego. W latach 1958–1966 odbył studia filozoficzno-telogiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu. Studia te musiał przerwać w latach 1961-1963 na skutek wcielenia do jednostki kleryckiej i odbywania zasadniczej służby wojskowej. 4 czerwca 1966 r. w Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1966-1969 był katechetą w parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Szczecinie-Podjuchach. W tym czasie był również duchowym opiekunem kleryków-żołnierzy z pobliskiej jednostki wojskowej.
W latach 1969-1978 był duszpasterzem Polaków w Australii i równocześnie w latach 1974-1977 ekonomem wiceprowincji chrystusowców w tym kraju.
W 1978 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Rzymie, gdzie był między innymi duszpasterzem Polaków, współpracownikiem i sekretarzem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz administratorem Hospicjum św. Stanisława. Pod koniec 1981 r. zainicjował i prowadził pracę duszpasterską w specjalnych włoskich obozach dla uchodźców z Polski w Latinie i Capui.
W latach 1983-2011 był pracownikiem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Uczestnicząc w licznych kongresach oraz konferencjach naukowych popularyzował tematykę migracyjną. Niemal każdej niedzieli pokonywał prawie 500 kilometrów, aby dotrzeć z kapłańską posługą do trzech ośrodków polonijnych (Latina, Caserta, Mondragone).
17 września 2007 r. został wybrany prokuratorem generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W ostatnich latach życia, pomimo walki z chorobą nowotworową, w dalszym ciągu z oddaniem wypełniał urząd prokuratora generalnego Towarzystwa oraz systematycznie otaczał opieką duszpasterską Polaków we Włoszech.
Pod koniec 2011 r. podjął się organizowania i prowadzenia nowego domu prokuratury Towarzystwa Chrystusowego w Rzymie - „Casa Augusta”.
W dniu 72. urodzin, 16 grudnia 2011 r., w dowód uznania dla jego pracy na rzecz migrantów został przez Ojca Świętego Benedykta XVI odznaczony papieskim Krzyżem PRO ECCLESIA ET PONTIFICE.
Zmarł w sobotę, 28 lipca 2012 r. o godz. 3.40, po długiej walce z chorobą nowotworową, w domu Towarzystwa Chrystusowego „Casa Augusta” w Rzymie.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 1 sierpnia, Mszą Świętą o godz. 10.00 w kościele polskim pw. św. Stanisława BM w Rzymie przy Via delle Botteghe Oscure 15. Złożenie ciała na miejsce spoczynku będzie miało miejsce o godz. 12.00 na cmentarzu przy Prima Porta.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.