„Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” - taki temat Benedykt XVI wybrał na 46. Światowy Dzień Pokoju. Obchodzony on będzie 1 stycznia 2013 r.
W dorocznym przesłaniu z tej okazji papież zamierza zachęcić wszystkich ludzi, by czuli się odpowiedzialni za wprowadzanie pokoju - głosi komunikat opublikowany przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Chce także przedstawić różnorodne koncepcje pokoju: wewnętrznego i zewnętrznego, kładąc akcent na zagadnienia antropologiczne, naturę i skutki nihilizmu, a także prawa podstawowe, na czele z wolnością sumienia, wyznania i wolnością religijną.
Orędzie przedstawi też refleksję etyczną nt. niektórych środków zaradczych, podjętych na świecie w celu powstrzymania kryzysu gospodarczego i finansowego, nt. pilnej konieczności edukacji, a także nt. kryzysu instytucji i polityki, który w wielu przypadkach jest również poważnym kryzysem demokracji.
Papież odniesie się także do 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II i encykliki „Pacem in terris” bł. Jana XXIII, które zawsze na pierwszym miejscu stawiają godność człowieka i jego wolność, aby tworzyć państwo w służbie każdego człowieka, nie dyskryminujące nikogo, i zwrócone ku wspólnemu dobru, co jest podstawą sprawiedliwości i prawdziwego pokoju.
Będzie to ósme za pontyfikatu Benedykta XVI orędzie na Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez papieża Pawła VI.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.