Niemcy: ingerencja w wolność religijną

Niemiecki episkopat skrytykował wyrok sądu w Kolonii, który uznał obrzezanie dzieci za niezgodne z prawem. Przewodniczący podkomisji episkopatu ds dialogu z Żydami bp Heinrich Mussinghoff w specjalnym oświadczeniu zaapelował o przestrzeganie wolności religijnej i szybkie prawne wyjaśnienie sprawy.

Podobnie wypowiedzieli się przedstawiciele środowisk żydowskich i muzułmańskich w Niemczech, reprezentanci blisko 4 milionów osób.

Chodzi o wyrok w sprawie czteroletniego muzułmanina, który trafił do szpitala z komplikacjami po obrzezaniu. Przypadkiem zajęła się prokuratura, a sąd orzekł, że obrzezanie dzieci z przyczyn religijnych jest karalnym uszkodzeniem ciała. Ponadto rytuał ten w opinii sądu ogranicza prawa dziecka do podjęcia w przyszłości samodzielnej decyzji o przynależności religijnej.

Bp Heinrich Mussinghoff, krytykując wyrok, napisał w imieniu episkopatu, że dotychczasowe przypadki obrzezania w Niemczech i na całym świecie nie wykazują, by rytuał ten źle wpływał na rozwój dziecka. Ponadto, stwierdził bp Mussinghoff, nie jest jasne, dlaczego mimo obrzezania dziecko w przyszłości nie mogłoby zadecydować o swojej religijnej przynależności. Zdaniem bpa „zakaz obrzezania dzieci jest poważną ingerencją w wolność religijną i prawa rodzicielskie”. Wyraził on ubolewanie, że sąd zignorował religijne motywacje obrzezania u Żydów i muzułmanów.

Niektórzy z niemieckich polityków zasygnalizowali już, że sprawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Centralna Rada Żydów w Niemczech domagała się interwencji parlamentu, a kryminolodzy przestrzegają przed zepchnięciem rytuału obrzezania do podziemia bez odpowiedniej opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8