Dobry krok

Jasna Góra, Gietrzwałd, Niepokalanów... Miejsc, do których możemy pielgrzymować nie brakuje. Oto kilka z nich.

Reklama

Niedawno informowaliśmy o najważniejszych inicjatywach duszpasterskich w formie rekolekcji, przygotowanych na letni czas wakacji i urlopów. Tym razem chcemy przypomnieć o ważnych miejscach sakralnych i wędrowaniu do nich.

Niepokalanów
W wyjątkowy klimat tej pielgrzymki wpisuje się wspólna intencja o trzeźwość narodu, świadectwa ludzi wychodzących z nałogu i piękna, historyczna trasa, która wiedzie m.in. przez Górki Kampinoskie i Kampinos. Już po raz 23. z Bieżunia wyruszy Piesza Pielgrzymka Płocka do Sanktuarium w Niepokalanowie. Jej hasłem są słowa: „Rodzina szkołą trzeźwości”. – Pielgrzymka uczy wolności. Potrzebujemy oderwania się z naszego otoczenia, w którym na co dzień jesteśmy, żeby spojrzeć na życie z dystansem, a pielgrzymka w tym bardzo pomaga, zwłaszcza jeśli odłożymy telefony na jakiś czas. Wtedy uświadamiamy sobie, na czym polega wolność człowieka – mówi kierownik pielgrzymki ks. Zbigniew Kaniecki.

Jasna Góra
Już teraz warto zastanowić się, czy w wakacyjne plany nie wpisać pielgrzymki do Częstochowy. 6 sierpnia wyruszy z Tumskiego Wzgórza, z katedry już po raz 31. W tym roku towarzyszyć jej będzie hasło „Dom na skale…”, które nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. Pątnicy będą szli w 11 grupach, pod przewodnictwem 21 kapłanów; przewodnikiem głównym całej pielgrzymki jest ks. Jarosław Tomaszewski. Warto podkreślić, że w tym roku na wieczornych apelach pielgrzymi będą gościć: prof. Elżbietę Witek, posłankę PiS z Jawora i chór „Minstrel” LO im. marsz. S. Małachowskiego (apel patriotyczny), ewangelizacyjny Teatr „A” z Gliwic (apel w Wierzchowisku) oraz już na samej trasie: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, zespół pedagogów i lekarzy rodzinnych Imago z Krakowa (pod patronatem Wandy Półtawskiej), prof. Jerzego Rodzenia, który będzie mówił o leczeniu niepłodności i naturalnym planowaniu rodziny, oraz prof. Kazimierza Szałatę wraz z rodzicami śp. dh. Kamila Kulczyckiego. Przygotowany został także program z myślą o duchowych pielgrzymach, czyli tych osobach, które nie mogą pójść z powodu choroby lub innych przyczyn. Tradycją tej pielgrzymki są także śluby udzielane drugiego dnia, w Głogowcu. Narzeczeni, którzy chcieliby zawrzeć sakrament małżeństwa na pielgrzymce, mogą zgłaszać się do ks. Grzegorza Dobrzenieckiego, proboszcza parafii Świętego Krzyża w Płocku. Szczegółowe informacje będą sukcesywnie umieszczane na stronie www.pielgrzymka.com

Obory
Nocna pielgrzymka ze Skępego do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w najbliższych miesiącach przejdzie: 23 czerwca, potem 28 lipca i 25 sierpnia. Ma ona charakter pokutny i modlitewny. To wędrówka niełatwa, bo trzeba walczyć ze zmęczeniem i snem, a w zimowych miesiącach z chłodem, ale ma swoich wiernych uczestników. Co szczególnie cieszy organizatorów, to fakt, że od dwóch lat na dwudziestokilometrowej trasie towarzyszy pątnikom kapłan. Duchowym opiekunem tej pielgrzymki jest ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Warto podkreślić, że 25 sierpnia wyruszy ona po raz setny.

Gietrzwałd
Płocką diecezję przecina także pielgrzymka rodzin, która wyrusza od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu do sanktuarium w Gietrzwałdzie. Pątnicy przechodzą i zatrzymują się m.in. w parafiach: Czerwińsk, Góra, Gralewo, Gradzanowo, Radzanów, Ratowo, Szreńsk, Lipowiec Kościelny i Niechłonin. Pielgrzymka rozpocznie się już 26 czerwca, a zakończy 5 lipca. Jej przewodnikiem jest ks. Tomasz Pirszel. Pątnicy modlić się będą o silną Bogiem i trzeźwą rodzinę. Kto chciałby wyruszyć na tę dziewięciodniową wędrówkę, może kontaktować się z organizatorami;

Odpusty na Wniebowzięcie NMP
15 sierpnia czeka na pielgrzymów najmłodsze w diecezji płockiej sanktuarium, poświęcone Matce Bożej Różańcowej w Smardzewie. Długie kolejki penitentów do spowiedzi i kilka tysięcy Komunii św. udzielanej podczas uroczystej Mszy św. to znaki szczególne obchodzonej tu uroczystości Wniebowzięcia NMP. Na pielgrzymów 15 sierpnia czeka także sanktuarium maryjne w Sierpcu, z cudowną figurą Matki Bożej Sierpeckiej, Pani Niezawodnej Nadziei, sanktuarium w Osieku Rypińskim i Duczymin. Wielki odpust przeżywa także parafia w Dulsku, w dekanacie Dobrzyń n. Drwęcą, gdzie kultem otaczany jest wizerunek Matki Bożej Niepokalanej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama