Diecezja pińska ma biskupa

Około 100 księży oraz ponad 10 biskupów i arcybiskupów z Białorusi i innych krajów wzięło w sobotę udział w ingresie biskupa Antoniego Dziemianki na stanowisko ordynariusza diecezji pińskiej, które od II wojny światowej pozostawało puste.

Uroczysta liturgia, podczas której Dziemianko przyjął obowiązki pasterza diecezji, odbyła się w kościele katedralnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pińsku. Dziemianko, który był ostatnio biskupem pomocniczym diecezji mińsko-mohylewskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pińskim 3 maja.

Wśród obecnych na uroczystości byli metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik i ambasador Polski Leszek Szerepka.

"To bardzo ważne wydarzenie dla diecezji i dla całego Kościoła na Białorusi, bo już dawno nie było ordynariusza pińskiej diecezji. To naprawdę wielka uroczystość, która zapowiada nie tylko wielkie zmiany, ale i rozwój Kościoła na tych terenach. Kiedy jest biskup, Kościół zawsze odżywa" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko.

"Biskup Antoni jest młody i aktywny. Myślę, że to będzie wielki impuls dla rozwoju Kościoła na Białorusi" - zaznaczył. Dziemianko ma 52 lata.

Powstała w 1925 r. diecezja pińska od II wojny światowej nie miała ordynariusza, a jedynie administratorów. Jej administratorem do ubiegłego roku był kardynał Kazimierz Świątek, zmarły w lipcu długoletni metropolita mińsko-mohylewski.

Jak zaznaczył Dziemianko w rozmowie z PAP, Kościół na terenie diecezji pińskiej ma piękną i starą tradycję. W Pińsku działa seminarium duchowne z wielkimi tradycjami, którego założycielem był Zygmunt Łoziński i które ukończył kardynał Kazimierz Świątek.

"Moim zdaniem będzie pielęgnowanie ducha tych wielkich nauczycieli i wychowawców, aby dać jak najwięcej młodym ludziom, którzy poczuli powołanie, i aby stali się w naszym tysiącleciu wspaniałymi duszpasterzami" - zaznaczył, dodając, że w tej chwili uczy się tam 33 seminarzystów z różnych diecezji.

Diecezja pińska jest najmniejsza na Białorusi pod względem liczby wiernych, ale duża terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i mohylewski, czyli całe południe kraju. Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi - 3,15 mln i leży drugie co do wielkości miasto kraju - Homel.

Według obecnego metropolity mińsko-mohylewskiego, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, na Białorusi jest koło 1,5 mln katolików, co stanowi 15 proc. ludności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9