Euro 2012: Biskupi apelują o zdrową rywalizację i jedność

Z okazji Euro 2012 polscy biskupi zaapelowali do kibiców o jedność, braterstwo, zdrową rywalizację i otwarcie na drugiego człowieka, a do sportowców - aby występując w barwach narodowych, z dumą reprezentowali swój kraj.

Dumą winna napawać gra w drużynie narodowej; reprezentowanie danego kraju, regionu czy społeczności to wielki zaszczyt - napisali hierarchowie w przesłaniu z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, które rozpoczną się 8 czerwca.

Podkreślają, że występowanie w barwach narodowych jest również okazją do tworzenia i podtrzymywania wzajemnych więzi. "Z nich rodzi się jedność, siła, zgoda i poświęcenie. One dają sposobność do budowania braterstwa, solidarności, zaufania, wyrozumiałości i przyjaźni" - napisali biskupi.

"Człowiek, żyjąc we wspólnocie ludzkiej, chce w szlachetnym, sportowym współzawodnictwie zmierzyć się z innym. Z jednej strony jest to wyzwanie, które przeradza się w szlachetną walkę z przeciwnikiem o zwycięstwo, o laur pierwszeństwa, z drugiej strony jest to pojedynek z samym sobą, z własnymi słabościami i porażkami czy zawiedzionymi oczekiwaniami" - głosi przesłanie biskupów. Przypominają w nim o zmaganiach św. Pawła Apostoła i jego wyznaniu: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem".

Hierarchowie zwracają uwagę na to, że udział w "dobrych zawodach" to jednak nie tylko zwycięstwo. "Owszem, zwycięstwo przynosi radość, ale równie ważne jest samo uczestnictwo w grze zespołu. Stąd dumą winna napawać gra w drużynie narodowej" - podkreślają. Dodają, że te wartości powinny stać się udziałem nie tylko zawodników, ale i kibiców, naszych i tych, przybywających do Polski i na Ukrainę z wielu europejskich krajów. "Przyjmijmy ich z życzliwością, otwórzmy się na ich zapał, dzielmy z nimi nadzieje i radości, porażki i smutki, słowem - nawiązujmy dobre relacje" - apelują w przesłaniu hierarchowie.

Podkreślają również, że wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje "niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności". "Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku" - apelują biskupi.

Wzywają też do okazania szlachetności serc podczas Euro 2012. "Okażmy naszą polską gościnność, kształtowaną przez Ewangelię. W niej znajdujemy przykład chrześcijańskiej otwartości na przybyszów. Gościnność stała się nawet swoistym wzorem kulturowym, czego świadectwem jest staropolskie: +Gość w dom, Bóg w dom+. Okażmy ducha wiary i wspólnoty, gdy w jednym kościele będziemy modlić się z przyjezdnymi kibicami. Dla nich otwieramy nasze świątynie i służymy pomocą duszpasterską. Oczekujemy też wzajemnego szacunku wobec każdego z nas, naszej kultury i naszej wiary. Niech to będzie czas wolny od sporów i waśni, czas budowania pięknych więzi międzyludzkich, czas wzajemnego ubogacania i wzrostu w człowieczeństwie, także przez wiarę" - głosi przesłanie biskupów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11