Maryja między oceanami

Komu drogie jest ludzkie życie, jego ochrona od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ten musiał zetknąć się z Ewą Kowalewską, dyrektor Human Life International Polska z siedzibą w Gdańsku. Wobec sił, które reprezentują cywilizację śmierci, obrońcy życia stawiają na Maryję.

Reklama

Ks. Sławomir Czalej: Czy to Pani pomysł, żeby ikona Matki Bożej Częstochowskiej peregrynowała z Rosji do Portugalii?

Ewa Kowalewska: – Tylko częściowo. Podczas ostatniego spotkania przywódców ruchów obrony życia w Częstochowie (28 stycznia bieżącego roku), reprezentujących 17 krajów, miało miejsce „przyłożenie” kopii ikony przeznaczonej do tej peregrynacji do oryginału. Dla naszych przyjaciół, prawosławnych obrońców życia, przyłożenie ikony jest o wiele ważniejsze niż katolicki obrządek poświęcenia. I tak do oryginalnej ikony Matki Bożej Częstochowskiej została przyłożona kopia, którą podarowaliśmy działaczom pro life w Rosji.

W czasie uroczystości zawierzyliście Maryi sprawę obrony życia.

– Widać wciąż wyraźniej, że w zmaganiu z przeciwnikami życia człowiek jest coraz bardziej bezsilny. Czujemy, że o własnych siłach nie wygramy... Pomysł, żeby zwrócić się do „wyższej instancji”, był takim ogólnym przekonaniem, niezależnie od wyznania. Na marginesie – od kilku lat organizujemy światowe kongresy modlitwy w obronie życia. Podróżując wielokrotnie na Wschód, doświadczyłam, że Matka Boża łączy obrońców życia. Na Wschodzie ludzie czczą Maryję w ikonie i przez ikonę, podobnie, jak my w Polsce czcimy naszą Jasnogórską Królową w ikonie częstochowskiej.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że obraz MB Częstochowskiej też jest ikoną.

– Więcej, jest ona znana i na Zachodzie jako Czarna Madonna, ale również jest czczona na Wschodzie! Spotkałam się z jej kultem także w Rosji. Prawosławni nazywają tę ikonę Matką Bożą Częstochowską. Całkiem niedawno uświadomiłam sobie, jak bardzo Wschód z Zachodem krzyżują się właśnie w ikonie jasnogórskiej.

To nie jest przypadek, że Maryja wybrała sobie to miejsce...

W czasie jednej z podróży pokazano mi proroctwo wielkiego świętego prawosławnego, pustelnika z XIX w. o. Serafina Sarowskiego. Przypomina mi trochę naszego o. Pio. Otóż przepowiedział on m.in., że jeżeli Rosja nie wróci do Boga, będą dziać się rzeczy straszne i spłynie rzeka krwi. Zostanie jednak dany czas na powrót do Boga, a żeby mogło się to do końca wypełnić, powinniśmy się modlić... przed ikoną częstochowską. Zaniemówiłam! No, bo dlaczego akurat częstochowską?! Treść przepowiedni o. Serafina jest zbieżna z przesłaniem z Fatimy, przepowiadającym powrót Rosji do Boga! Przy czym dzieci z Fatimy nigdy nie słyszały o Serafinie Sarowskim, a sam pustelnik nie miał żadnego kontaktu z Kościołem katolickim.

Kiedy spotkała się Pani z treścią przepowiedni?

– W okolicach roku 2000. Było to przy okazji kongresu pro life, organizowanego przez Kościół prawosławny. Kopia ikony częstochowskiej miała być prezentem dla prawosławnych obrońców życia w Rosji. Wcześniej częstochowscy paulini podarowali już Kościołowi prawosławnemu kilka kopii ikony częstochowskiej. Też były „przyłożone”. Ale tutaj po raz pierwszy pojawił się kontekst obrony życia. I to sami prawosławni wpadli na pomysł peregrynacji, chociaż – jak podkreślają – to nie ich idea, ale inspiracja, która „przyszła z góry”. Najpierw, jakieś trzy lata temu, o. Maxim Obukhov, od wielu lat przewodzący rosyjskiemu ruchowi pro life, jako pierwszy rzucił myśl, żeby ikona przewędrowała przez Rosję. A był to czas, kiedy w tym kraju zaczęto organizować samochodowe manifestacje w obronie życia. To niezwykłe przeżycie, gdy kilkadziesiąt samochodów z flagami i banerami jeździ przez główne ulice Moskwy i innych miast. To właśnie o. Maxim rzucił pomysł, żeby przewieźć ikonę i zacząć aż z Władywostoku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7