Sprawy finansowe Kościoła oraz rozmowy z rządem na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego innym systemem, to główny temat dzisiejszego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Biskupi podkreślają, że proponowana przez rząd kwota 0,3 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego na cele kościelne nie satysfakcjonuje Kościoła.
Abp Józef Michalik przypomniał, że Kościół w Polsce realizuje obecnie program duszpasterski: „Kościół naszym domem”. Dodał, że aby dom mógł dobrze funkcjonować, muszą być spełnione określone warunki, także finansowe. Dlatego właśnie tematem dzisiejszego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych są materialne i bytowe kwestie dotyczące Kościoła.
Księża Biskupi – jak poinformował KAI bp Wojciech Polak – w przedpołudniowej części obrad wysłuchali szczegółowego sprawozdania z rozmów prowadzonych obecnie z rządem wokół likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go innym systemem. O szczegółach rozmów z rządem poinformowali: kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczy Zespołowi Roboczemu Kościelnej Komisji Konkordatowej, abp Stanisław Budzik, kierujący pracami Kościelnej Komisji Konkordatowej, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Wojciech Polak, Sekretarz Episkopatu oraz ks. prof. Piotr Stanisz z KUL, członek zespołu roboczego.
Obecnie trwa dyskusja biskupów, która określi ramy dalszych rozmów z rządem. „Kwota 0,3 proc. odpisu podatkowego nie jest dla Kościoła satysfakcjonująca” – ujawnił bp Wojciech Polak. „Mam nadzieję, że podczas rozmów z rządem spotkamy się gdzieś pośrodku, pomiędzy 0,3 proc. a 1 proc.” - dodał.
Sekretarz Episkopatu przypomniał, że Kościół od kilku już lat mówił o potrzebie zastąpienia Funduszu Kościelnego dodatkowym dobrowolnym odpisem podatkowym od osób fizycznych wynoszącym 1 proc., analogicznie jak jest to np. na Węgrzech.
„Dlatego obecną propozycję rządu trudno jest uznać za satysfakcjonującą. Tym bardziej, że najniższa stawka dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz Kościoła wśród państw europejskich, które mają taki system, wynosi 0,7 proc.” - wyjaśnił.
Bp Polak powołując się na przykłady innych krajów poinformował, że w Europie normalną rzeczą jest partycypacja państwa w tych dziełach społecznych, które Kościół realizuje. Wyjaśnił, że w Polsce do tej pory jedną z form takiej partycypacji państwa był Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 r., w zamian za zrabowane Kościołowi majątki.
Wyjaśnił, że zarówno Kościół jak i rząd są zgodne co do potrzeby zastąpienia Funduszu Kościelnego bardziej nowoczesnymi narzędziami o charakterze systemowym, wzorowanym na państwa o ugruntowanej demokracji. Może być to np. dobrowolny odpis podatkowy. Tego właśnie dotyczą obecnie toczące się rozmowy z rządem. Są one prowadzone na forum zespołów roboczych komisji konkordatowych, państwowej i kościelnej, zgodnie z art. 22 konkordatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).