Robotnicy z całego kraju i ich pracodawcy przyjechali we wtorek do Kalisza w 20. pielgrzymce do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego. Wśród 37 delegacji byli m.in. stoczniowcy, górnicy, energetycy, hutnicy, kolejarze, rolnicy, samorządowcy.
1 Maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa - patrona ludzi pracy. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Święty Józef: mężczyzna jakiego potrzebujemy w XXI wieku".
W homilii do pielgrzymów ordynariusz diecezji kaliskiej biskup Stanisław Napierała ubolewał, że w Polsce jest za mało pracy i nie wystarcza jej dla tych, którzy chcieliby pracować, szczególnie dla młodzieży. "Tymczasem, wszyscy obywatele mają przymusowo pracować do 67 roku życia. W naszych realiach to raczej niewykonalne, bo liczba miejsc pracy zależy przede wszystkim od wzrostu produkcji" - mówił.
Zdaniem duchownego w wyniku prywatyzacji, Polacy nie decydują już na przykład o sprawach produkcji, a polski rząd musi o wszystko pytać się wielkich w UE. "Czyż nie jest to zależność posunięta do niebezpieczeństwa powolnego tracenia niepodległości i wolności?" - zastanawiał się biskup.
Stoczniowcy z Gdańska podkreślali, że przyjechali do Kalisza modlić się, aby każdy miał pracę. "My jeszcze ją mamy, ale jest wiele zakładów, gdzie jej już nie ma. Martwimy się sytuacją w Stoczni Szczecińskiej, gdzie ludzi oszukano" - mówili stoczniowcy dziennikarzom. Ubolewali, że wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę i często tam zakłada rodziny.
Emerytowany górnik ze Śląska powiedział, że przyjechał z kolegami do Świętego Józefa Kaliskiego, by modlić się o Polskę, "w której każdy ma prawo do swobodnego myślenia".
Przewodniczący regionalnej "Solidarności" w Kaliszu Jan Mosiński powiedział PAP, że modlił się o "ucywilizowanie stosunków społecznych", bo są one najgorsze w całej UE. "Pragniemy, aby był dialog, poszanowanie pracy, a nie wyzysk" - mówił.
Kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce. Znajdujący się tutaj obraz Świętej Rodziny pochodzi z 1670 r. W 1997 r. modlił się przed nim papież Jan Paweł II.
Organizatorem pielgrzymki była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.