Oznakowana trasa z miejscami do wypoczynku dla pielgrzymów i turystów, prowadząca z pocysterskiego opactwa w Koprzywnicy do sanktuarium maryjnego w Sulisławicach (Świętokrzyskie), zostanie udostępniona jesienią.
Malowniczą pod względem krajobrazowym i przyrodniczym trasę o długości pięciu kilometrów, od stuleci przemierzają pątnicy. Przebiegający częściowo przez las szlak, jest od kilku lat także oznakowaną trasą rowerową, z której korzystają turyści.
Jak powiedziała PAP dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień, zagospodarowanie trasy ma przybliżyć gościom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu.
W miejscach gdzie szlak będzie się rozpoczynał i kończył, zostaną ustawione tablice informacyjne, zawierające plan trasy i charakterystykę szlaku. Będzie wydany także przewodnik po szlaku.
W kilku miejscach trasy będą ustawione realistyczne drewniane rzeźby, przedstawiające postaci związane z 800-letnią historią ziemi koprzywnickiej. "Rzeźby powstaną podczas organizowanego w lipcu tego roku pleneru, w którym wezmą udział artyści z całej Polski" - mówiła Stępień.
Przy postumentach znajdą się tabliczki przybliżające turystom historyczne postaci. Rzeźby będą otaczały grabowe lub bukowe żywopłoty - gatunki tych roślin są charakterystyczne dla okolicy. Obok zostaną ustawione ławki i kosze na śmieci.
Projekt szlaku sacro-turystycznego jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują w przyszłości przygotowanie gier terenowych dla turystów przemierzających trasę oraz punktu, w którym będzie można posilić się specjałami lokalnej kuchni.
Pocysterskie opactwo w Koprzywnicy to jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego, wzorowanego na macierzystym klasztorze Clairvaux. W kościele pw. św. Floriana można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.
Sulisławice, zwane "sandomierską Częstochową", są miejscem pielgrzymek wiernych miejscowej diecezji od połowy XVII w. W Sanktuarium znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej.
Sanktuarium tworzy zabytkowy zespół dwóch kościołów. Starszy zachował późnoromańskie detale architektoniczne - wystrój wnętrza pochodzi z końca XVII i z XVIII w. Z kolei neogotycki kościół parafialny, pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, budowano w latach 1871-1888. W obrębie zespołu kościelnego wznoszą się także: murowana dzwonnica z 1838 r. i plebania z początków XX w. Od 1951 r. kustoszami sanktuarium są księża Zmartwychwstańcy.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.