Na dziś zaplanowano w Tyńcu uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce rekonstrukcji skryptorium. Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest opactwo benedyktynów, które planuje organizować w nim „żywe lekcje” historii.
„W średniowiecznym skryptorium” to projekt, w ramach którego odbywać się będą warsztaty przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwiające dokładne poznanie roli i charakteru klasztornych skryptoriów, a także obserwowanie poszczególnych etapów powstawania książki rękopiśmiennej. Ponadto uczestnicy zajęć będą mieli okazję w praktyczny sposób poznać tajniki kaligrafii oraz przyjrzeć się pracy iluminatora. Warsztaty będą dostępne już od 23 kwietnia br.
– Możliwość wcielenia się w rolę skryby oraz odkrywania kultury średniowiecza poprzez aktywny udział w „żywych lekcjach” historii z pewnością uatrakcyjni i urozmaici szkolne zajęcia dzieci i młodzieży. Realizując szereg programów edukacyjnych, głównie z zakresu edukacji finansowej, dostrzegamy nieustanne zapotrzebowanie na prowadzenie innowacyjnych projektów, przekazujących wiedzę w sposób interaktywny i kreatywny. Cieszy nas, że takie programy powstają coraz częściej – mówi Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, która sfinansowała to przedsięwzięcie.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.