Niektóre sieci handlowe będą czynne w Wielką Sobotę do godz. 18, a część planuje pracę do godziny 16 lub 17 - wynika z informacji zebranych przez PAP. Związkowcy jak co roku apelują, by nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę.
Z informacji zebranych przez PAP od przedstawicieli sieci handlowych wynika, że sklepy Auchan i Kaufland będę otwarte w Wielką Sobotę do godziny 18. W sklepach sieci Real, Carrefour i Tesco zakupy można będzie zrobić do godz. 17, zaś Biedronka, Lidl, Praktiker mają być czynne do godz. 16.
"To, do której będą pracować tego dnia pozostałe sklepy w centrach handlowych, zależy tak naprawdę od tego, do której będzie pracować hipermarket" - powiedział PAP przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara.
Dodał, że jeszcze kilka lat temu normą było, że w Wielką Sobotę czy Wigilię hipermarkety pracowały tak jak w soboty, czyli do godziny 20-21, a nawet 22.
"Zmiana tej sytuacji to zasługa związków zawodowych. W tym roku mieliśmy mniej niż zazwyczaj sygnałów ze strony pracowników sieci handlowych, że mają w Wielką Sobotę pracować zbyt długo" - dodał.
Bujara zaapelował do klientów, a by nie odkładali zakupów na ostatnią chwilę, bo to wydłuża pracę obsługi.
"U nas nie ma przepisów, które by pozwalały nie wpuścić do sklepu klienta, który przychodzi w ostatniej chwili, więc obsługa musi wtedy pracować dłużej. Pamiętajmy, że pracownicy zwłaszcza dużych sklepów i tak mogą wyjść do domu najwcześniej ok. godzinę po zamknięciu placówki, bo muszą m.in. dokonać rozliczeń, pochować towar, posprzątać" - powiedział Bujara.
Powołując się na opinie pracowników handlu powiedział, że w takie dni jak Wielka Sobota sklepy powinny być czynne nie dłużej niż do godz. 14-15, a dzień pracy powinna obsługiwać tylko jedna zmiana.
W dni świąteczne - w niedzielę wielkanocną i poniedziałek - supermarkety i hipermarkety będą nieczynne. Otwarte mogą być placówki użyteczności publicznej, np. stacje benzynowe czy apteki.
Prezes Polskiej Izby Handlu i przewodniczący Komitetu Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej Waldemar Nowakowski przypomina, że w przypadku placówek handlowych obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą wykonywanie pracy w placówkach handlowych jest dopuszczalne w niedziele, a zakazane we wszystkie dni świąteczne wolne od pracy.
"Przepisy te są skonstruowane dla wspierania tradycji i życia rodzinnego nas wszystkich, dlatego staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych pracowników" - powiedział PAP Nowakowski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.