O solidarność z cierpiącymi na autyzm

O większą wrażliwość i solidarną bliskość z chorymi na autyzm i z ich rodzinami apeluje szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za służbę zdrowia.

Reklama

Abp Zygmunt Zimowski podkreśla, że „Kościół oraz wszyscy ludzie dobrej woli powinni poczuwać się do obowiązku bycia «towarzyszami drogi» osób, które żyją w tym wymownym milczeniu. Wciąż brak pełnych statystyk dotyczących autyzmu. Szacuje się, że tylko w Europie na 10 tys. urodzeń choroba ta dotyka 60 dzieci. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu.

W wydanym z tej okazji przesłaniu abp Zimowski podkreśla, że zaburzenia autystyczne wciąż wymagają większego poznania. Apeluje do przedstawicieli świata nauki i medycyny o podejmowanie działań na rzecz podniesienia jakości diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Dzięki temu będzie można stawić czoło patologii dotykającej większej liczby osób, niż jeszcze parę lat temu można sobie było wyobrazić.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych przypomina zarazem, że autyzm wpływa na życie całej rodziny chorego, która często doświadcza bolesnej izolacji i wykluczenia społecznego. Stąd – pisze abp Zimowski – konieczne jest wspieranie wysiłków nie tylko badających chorobę naukowców, ale i ludzi wspierających chorych i ich rodziny tak, by otrzymali konieczną pomoc i wierzyli, że największa nawet niepełnosprawność nie jest w stanie nikomu odebrać ludzkiej godności.

 

Publikujemy pełną treść dokumentu:

Apel o wrażliwość i solidarną bliskość z osobami autystycznymi i ich rodzinami

Z okazji 5. Światowego Dnia Autyzmu Kościół pragnie wyrazić swoją bliskość z osobami, które są dotknięte tym wielkim cierpieniem. Zaburzenia ze spektrum autystycznego, które w znacznej mierze wymagają jeszcze głębszego poznania, powodują u tych osób poważne nieprawidłowości w zachowaniach, komunikacji – słownej i pozawerbalnej – oraz w integracji społecznej, co zakłóca normalną ewolucję i rozwój osobowości.

W obliczu tej patologii, która charakteryzuje się zamknięciem się na innych ludzi i na otaczający świat, Kościół uważa za nieodzowne wspieranie osób autystycznych – zwłaszcza dzieci i ludzi młodych – oraz ich rodzin, jeżeli nie po to, by zburzyć mur milczenia, to przynajmniej, by dzielić z nimi, przez modlitwę i okazywanie solidarności, ich drogę cierpienia. Na to cierpienie składają się także frustracja i rezygnacja, m.in. z powodu wciąż jeszcze znikomych rezultatów terapii. Frustracja występuje zwłaszcza w rodzinach, które choć opiekują się dziećmi autystycznymi z pełną miłości troską, odczuwają negatywny wpływ choroby na jakość ich życia i często doświadczają bolesnej izolacji i wykluczenia z życia społecznego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7