„Tydzień na rzecz życia” trwa w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Inicjatorem organizowanych już po raz drugi przez europosłów debat poświęconych życiu jest Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Wczorajsza (27 marca) konferencja podjęła m.in. kwestię finansowania przez Unię Europejską firm promujących aborcję.
„Konferencja, którą zorganizowaliśmy w Parlamencie Europejskim, była elementem szerszej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem «Tydzień na rzecz życia» – powiedział Radiu Watykańskiemu Konrad Szymański, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. – W trakcie naszej konferencji przedstawiliśmy dwa raporty, które pokazują, w jaki sposób Komisja Europejska obchodzi ograniczenia traktatowe i decyduje się na bardzo szerokie, liczone w milionach euro, finansowanie firm, które zajmują się nie tylko promocją, ale i wykonywaniem aborcji w krajach Ameryki Południowej i Afryki. Jest to oczywiście nielojalne, i to nie tylko wobec europejskich podatników, którzy nigdy nie zgodzili się na to, aby Unia Europejska finansowała aborcje. Natomiast jest to również nielojalne i wrogie wobec samych tych krajów, ponieważ w bardzo wielu z nich tego typu praktyki są po prostu nielegalne”.
„Tydzień na rzecz życia” zwieńczy „Europejski kongres dla życia”. Udział w nim wezmą politycy i eksperci różnych narodowości, w tym także przedstawiciele ruchów społecznych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pro-life z krajów Unii Europejskiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).