O grupach ewangelizatorów, rekolekcjach dla księży i poście w Internecie z ks. dr. Tomaszem Pocałujką i ks. dr. Hubertem Trykiem Rozmawia ks. Piotr Sroga.
Czy zaplanowane są także formy przygotowania dla samych ewangelizatorów?
T.P.: – Na miesiąc przed peregrynacją ewangelizacyjną będą miały miejsce rekolekcje tylko dla grup ewangelizacyjnych. Będzie to forma warsztatowa. Dopiero 16 listopada wyruszymy do parafii z błogosławieństwem abp. Wojciecha Ziemby. Ten pierwszy etap jest bardzo ważny.
Czy księża proboszczowie mają jakieś zadania przygotowawcze do peregrynacji ewangelizacyjnej?
H.T.: – Księża zostali ogólnie poinformowani na konferencjach rejonowych o koncepcji peregrynacji. We wrześniu przekażemy konkretne schematy tego wydarzenia. Wszyscy dostaną przygotowane wcześniej materiały. Oczywiście ważna jest kwestia informacji, która powinna dotrzeć do jak największej liczby parafian. Księża mogą wykorzystać na przykład wizyty duszpasterskie do zachęcania i informowania swoich parafian o nadchodzącym wydarzeniu. Można też wysłać listy zapraszające.
Ewangelizacja wymaga osobistego doświadczenia. Jakie jest Wasze?
H.T.: – Zawsze miałem kontakt z duszpasterstwem. Ale przede wszystkim sam uczestniczyłem w rekolekcjach ewangelizacyjnych i widziałem w różnych parafiach, że przynoszą one dobre owoce duszpasterskie i duchowe.
T.P.: – Chodzi także o nasze osobiste doświadczenie wiary, o Boże prowadzenie w naszym życiu. Doświadczyliśmy głębokiego spotkania z Bogiem i wewnętrznej odnowy w ruchach nowej ewangelizacji. Ja byłem w Ruchu Światło–Życie, potem w neokatechumenacie. Hubert w Odnowie w Duchu Świętym. Nasza wiara dziś byłaby na pewno uboższa bez tych doświadczeń.
Z jakimi reakcjami wobec idei peregrynacji ewangelizacyjnej spotkaliście się dotychczas?
T.P.: – W większości reakcje były bardzo pozytywne. Wielu katechetów i księży wyrażało radość i aprobatę. Oczywiście były też uwagi krytyczne i niezrozumienie. Czuliśmy nieraz pewien opór lub obojętność. Jednak zdecydowana większość odniosła się pozytywnie do naszych działań.
Chyba potrzeba będzie dużo modlitwy?
T.P.: – Dlatego powstaje teraz strona internetowa – jako zakładka na stronie naszej archidiecezji – pod nazwą „Ewangelizacja 2012”. Będą na niej podstawowe informacje na temat przygotowań do peregrynacji. Można będzie tam również znaleźć kalendarium modlitwy. Każdy będzie mógł się w to włączyć i „zabukować” termin modlitwy lub postu. W tej chwili już wielu członków różnych wspólnot modli się i pości w tej intencji. W tę formę przygotowania włączyły się także klasztory.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).