O grupach ewangelizatorów, rekolekcjach dla księży i poście w Internecie z ks. dr. Tomaszem Pocałujką i ks. dr. Hubertem Trykiem Rozmawia ks. Piotr Sroga.
Jak będą wyglądały rekolekcje poprzedzające peregrynację?
T.P.: – Przez trzy dni będzie głoszony kerygmat, główne prawdy wiary: Miłość Boża, kwestia grzechu i oddanie swego życia Jezusowi. Czwartego dnia przybędzie obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Maryja będzie pełniła rolę służebną względem tego, co się wydarzyło i co było najważniejsze – przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Jej będziemy powierzali owoce wcześniejszych spotkań. Akcent pada na pierwsze trzy dni.
H.T.: – Do każdej parafii przyjadą zespoły ewangelizacyjne, które będą się składać z kapłana i osób świeckich z ruchów archidiecezji warmińskiej. W tej chwili jest już około 30 księży chętnych do sprawowania tej posługi.
Jak będą wyglądały spotkania rekolekcyjne?
H.T.: – Każdego dnia, w zależności od tematu, będą one miały inny przebieg. Stałymi elementami będą katechezy, śpiewy, świadectwa, modlitwa wszystkich uczestników. Chodzi także o aktywność wiernych, aby mogli dawać odpowiedź na usłyszane słowo. Czwartego dnia będziemy świętować obecność Maryi.
Zrezygnowaliście z tradycyjnej formy rekolekcyjnej, jaką jest Eucharystia. Dlaczego?
H.T.: – Spotkania ewangelizacyjne mają inną strukturę. Bierzemy pod uwagę także realia. Chodzi o długość nabożeństw.
T.P.: – Księża proboszczowie zapoznają się z programem odpowiednio wcześniej. Istnieje więc możliwość przygotowania wiernych. Nabożeństwa będą miały swoją dynamikę. Potrzeba na to czasu. Gdy włączymy w to jeszcze Mszę św., wszystko będzie trwało zbyt długo. Nikt nie neguje szczególnego charakteru Eucharystii. Jest to źródło i szczyt życia Kościoła. Natomiast jest często nadużywana. Nowa ewangelizacja proponuje nowe formy, nie deprecjonując znaczenia i wartości Mszy św. Trzeba także pamiętać, że są momenty w życiu Kościoła, gdy nie ma Mszy św. – na przykład Wielki Piątek. Przeżywamy pewnego rodzaju post. Zaczynamy tęsknić za Chrystusem Zmartwychwstałym. Oczekiwanie jest więc czymś naturalnym, wpisanym w rok liturgiczny. W tym kontekście spotkanie na Eucharystii czwartego dnia będzie kulminacją.
Do kogo będą adresowane rekolekcje ewangelizacyjne?
H.T.: – Do ludzi dorosłych i młodzieży. W pierwszym rzędzie jednak proponujemy rekolekcje księżom i katechetom. Przed oficjalnym rozpoczęciem peregrynacji odbędą się trzy tury skierowane do tych dwóch grup. Zaczynamy od siebie.
T.P.: – Pierwotny termin został właśnie dlatego przełożony, abyśmy mieli czas sami się do tego wydarzenia przygotować. Zaczynamy od prezbiterium warmińskiego. Zapraszamy księży do skorzystania z rekolekcji, które odbędą się w trzech terminach: kwietniu, lipcu i sierpniu. Zależy nam na zaangażowaniu księży w dzieło ewangelizacji – bez nich nie będzie można wykonać pogłębionej pracy. Ważni są także katecheci, dla których również odbędą się rekolekcje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).