Dwudniowe obrady Episkopatu rozpoczną się we wtorek, 13 marca, w Warszawie. Biskupi podejmą m.in. kwestię nowej ewangelizacji, zatwierdzą dokument społeczny Episkopatu. Przyjmą też wstępną wersję wskazań postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele.
357. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski z udziałem biskupów z zagranicy będzie się odbywało w Warszawie w dniach 13-14 marca. Biskupi skoncentrują się na zagadnieniu nowej ewangelizacji i rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary. Pierwsze ustalenia w tym temacie przedstawi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący działającego od niedawna Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.
Zebranie plenarne zatwierdzi też ostateczną wersję dokumentu społecznego Episkopatu Polski. Przygotował go zespół pod kierownictwem bp. Józefa Kupnego, przewodniczącego Rady ds. Społecznych.
Biskupi omówią kwestie dotyczące katechezy i finansowania Kościoła. Zagadnienia te będą podjęte później podczas zaplanowanego na czwartek, 15 marca, spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu.
Episkopat przyjmie także wskazania dotyczące postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię. W czterodniowym sympozjum poświęconym rozwiązywaniu problemów pedofilii w Kościele, które miało miejsce miesiąc temu na Uniwersytecie Gregoriańskim, brał udział bp Marian Rojek z Przemyśla. Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała Rada Prawna Episkopatu.
W pierwszym dniu obrad, we wtorek 13 marca, w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela biskupi będą o godz. 18.00 sprawować Mszę św. dziękczynną za posługę św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. 150 lat temu, 16 lutego 1862 r., odbył on ingres do katedry warszawskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.
W zebraniu plenarnym weźmie udział kilkunastu biskupów z zagranicy, w tym m.in. bp Wolfgang Ipolt z Niemiec, bp György Udvardy z Węgier i bp Amadeo Rodríguez Magro z Hiszpanii, którzy wystąpią z referatami.
W trakcie zebrania plenarnego przewidziane są dwukrotnie spotkania z dziennikarzami: czas dla fotoreporterów przed obradami oraz briefing rzecznika Episkopatu 13 marca o godz. 11.00, a po zakończonych obradach – 14 marca o godz. 16.00 – konferencja prasowa z udziałem biskupów.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).