Założone przez Bł. Pier Giorgia Frassatiego Towarzystwo Ciemnych Typów, we współpracy z Associazione Pier Giorgio Frassati i z Włoską Służbą Duszpasterstwa Młodych, proponują włączenie się w światową akcję z okazji urodzin błogosławionego, które przypadają 6 kwietnia - w Wielki Piątek.
Lektor:
„Chciałbym, abyśmy zawiązali przymierze, które nie zna granic ziemskich ani limitów czasowych: jedność w modlitwie. „ (z listu Pier Giorgia do I. Boniniego, 15 stycznia 1925 r.)
Aby spełnić to marzenie, o które Błogosławiony Pier Giorgio niestrudzenie prosił swoich przyjaciół, my, terazniejsi przyjaciele Pier Giorgia, zdecydowaliśmy dziś 6 kwietnia, w dniu jego urodzin, tak jak w poprzednich latach, ofiarować mu jako prezent wspòlną modlitwę i „za pośrednictwem modlitwy, doprowadzić do duchowego cementowania wszystkich Ciemnych Typów rozsianych po całym okręgu ziemi”. (z listu Pier Giorgia do L. Hidalgo, 11 sierpnia 1924 r.).
W tym roku, dzień 6 kwietnia zbiega się z Wielkim Piątkiem, dniem, w którym Kościół obchodzi Mękę i Śmierć Jezusa. Z tego powodu złączymy się u stóp Krzyża modląc się za wszystkich naszych braci prześladowanych za wiarę w Chrystusa, często torturowanych i zmuszonych do opuszczenia swoich krajów. Francuskie Ciemne Typy (Types Louches de Pier Giorgio) w imieniu nas wszystkich w tej intencji prowadzą Drogę Krzyżową z Pier Giorgio w Jerozolimie wzdłóż „Via dolorosa”.
Więcej rozważań Drogi Krzyżowej znajdziesz na WIARA.PL
Dowiedz się więcej, kim był błogosławiony Piotr Jerzy Frassatti?
DROGA KRZYŻOWA
Prowadzący: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Pójdźmy Drogą Krzyżową z Chrystusem, słuchając słów błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego. Przypomnijmy sobie nie tylko jego wielką radość życia, lecz także moc, jaką z jaką służył innym, cierpiał i umierał. Niech jego via dolorosa za Chrystusem pomaga nam rozważać Mękę Pańską.
Lektor: Z Homilii Papieża Jana Pawła II w czasie beatyfikacji Piotra Jerzego
Pier Giorgio był młodzieńcem pociągającej radości; radości, która przezwyciężała także trudności jego życia... On zaświadcza, że świętość jest dostępna dla wszystkich i że tylko rewolucja Miłości może rozpalić w ludzkich sercach nadzieję na lepszą przyszłość. [...]
Pier Giorgio jest człowiekiem „wewnętrznym”, umiłowanym przez Ojca, bo sam bardzo umiłował! [...] Jest mistrzem do naśladowania. Ewangelia staje się w nim solidarnością i przyjęciem, uważnym poszukiwaniem prawdy i wymagającym zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości. Modlitwa i kontemplacja, milczenie i praktyka sakramentów nadają treść i ton jego różnorodnemu apostolstwu, całe zaś jego życie, ożywiane Duchem Bożym, przeobraża się w cudowną przygodę .Wszystko staje się ofiarą i darem, również choroba, również śmierć.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.