Z apelem o honorowe oddawanie krwi zwrócił się do wiernych diecezji wojskowej bp Józef Guzdek w związku z katastrofą kolejową, która miała miejsce w sobotę pod Szczękocinami.
Specjalne posłanie biskupa polowego WP zostało zamieszczone na stronie internetowej ordynariatu polowego. Biskup Guzdek jest delegatem ds. duszpasterstwa Straży Ochrony Kolei Konferencji Episkopatu Polski.
W oświadczeniu bp Guzdek składa rodzinom ofiar katastrofy kondolencje, zmarłych zawierza Bożemu Miłosierdziu oraz zapewnia o pamięci w modlitwie wraz z kapelanami wojskowymi.
Ordynariusz wojskowy podziękował służbom zaangażowanym w niesienie pomocy oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą. - Konieczność ratowania życia i zdrowia poszkodowanym pobudziła wielu do poświęcenia, nie bacząc na ofiarowany czas i okazany wysiłek. Proszę, aby Bóg nagrodził każdy odruch dobroci ludzkiego serca zgodnie ze słowami Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) – napisał bp Guzdek.
Biskup polowy zwrócił się do wiernych diecezji wojskowej z apelem o włączenie się w prowadzoną przez Ordynariat Polowy akcję oddawania krwi. - Proszę o dar modlitwy, a także o dar krwi, która będzie potrzebna rannym. Ufam, że kolejni wierni dołączą do akcji prowadzonej przez Caritas Ordynariatu Polowego „Podaruj kroplę miłości” i ofiarują dla poszkodowanych swoją krew. Po szczegółowe informacje należy zgłaszać się do księży kapelanów - zaapelował.
Do czołowego zderzenia dwóch pociągów, w których jechało ok. 350 pasażerów, doszło w sobotę przed godz. 21. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wsch. i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. – Kraków Główny. W katastrofie 16 osób zginęło, a 57 zostało rannych. Na miejsce wypadku udali się premier, prezydent oraz ministrowie. Wyjaśnianiem okoliczności tragedii zajmują się prokuratura w Częstochowie i Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.
Jedną z ofiar katastrofy jest żołnierz warszawskiego Pułku Ochrony, st. szer. Sylwester Gawroński.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.