Rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym powinno się wychowywać do trzeźwości - podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski z okazji rozpoczynającego się w niedzielę 45. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.
W skierowanym z tej okazji liście pasterskim hierarcha zwraca uwagę na to, że ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców. "Niezwykle cenne i potrzebne jest również wsparcie dalszych członków rodziny i wspólne organizowanie bezalkoholowych przyjęć z okazji najważniejszych świąt i uroczystości. Trzeba także wytrwale budować kulturę spędzania wolnego czasu bez alkoholu" - apeluje bp Bronakowski w liście, udostępnionym PAP we wtorek.
Nawiązując do Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę, bp Bronakowski przypomina, że jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. "Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca uwagę, że to właśnie rodzina jest wyjątkowo wrażliwa na skutki nadużywania alkoholu. Wiele małżeństw rozpada się z tego powodu, a dzieci narażone są na powtórzenie szkodliwych zachowań rodziców. Rozumiemy zatem, że nie można pozostawić rodzin osamotnionych. Należy je otoczyć dojrzałą i kompleksową opieką, zwłaszcza duszpasterską" - piszą członkowie Zespołu w opracowanym na ten rok "Vademecum Apostolstwa Trzeźwości".
Biskup Bronakowski zwraca się też z apelem, aby "karnawałowe ostatki spędzić na trzeźwo". Dodaje jednocześnie, że wiele wspólnot i parafii organizuje bezalkoholowe bale.
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Michalik podkreśla, że zbliżający się Wielki Post jest okazją do podjęcia postanowień dotyczących trzeźwości. "Zwracam się do wszystkich z zachętą do pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię, do gorliwszej modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Apeluję do przeżywających uwikłania w nałogi, aby poderwali serca i podjęli trud pracy nad sobą: korzystajcie z pomocy lekarza czy grupy wsparcia, ale pamiętajcie o skorzystaniu z pomocy Bożej" - apeluje abp Michalik, zapewniając borykających się z problemami alkoholowymi o modlitwie o dar wytrwania dla nich.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.