Rośnie antypedofilska determinacja

W Kościele istnieje wola działania i dobrego, zdeterminowanego reagowania na problem nadużyć osób duchownych wobec nieletnich – stwierdził w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, ks. prałat Charles J. Scicluna

Dykasterii tej zastrzeżone są wszelkie przestępstwa w tej dziedzinie, a pochodzący z Malty duchowny pełni tam obowiązki odpowiadające w postępowaniach cywilnych prokuratorowi. Wypowiedź ks. prałata Scicluny związana jest z odbywającą się w dniach 6-9 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie międzynarodowym sympozjum dla biskupów i przełożonych zakonnych odbywającego się pod hasłem „Ku uleczeniu i odnowie”. Pełną listę prelegentów i jego program umieszczono na stronie: www.thr.unigre.it. Sympozjum organizowane jest przez papieską uczelnię wraz z niektórymi dykasteriami Stolicy Apostolskiej i ze wsparciem watykańskiego Sekretariatu Stanu. Wezmą w nim udział delegaci 110 episkopatów i trzydziestu zakonów. Wśród zaproszonych osób jest także osoba reprezentująca ofiary nadużyć, która powie o znaczeniu, jakie ma dla nich bycie wysłuchanymi.

Odpowiadając na pytanie Andrei Torniellego o cel rzymskiego sympozjum ks. prałat Scicluna wskazuje na uświadomienie sobie problemu, w tym dzielenie się doświadczeniami i zapoznanie się najnowszymi danymi nauki oraz zaangażowanie (wola reagowania i dobrego, zdeterminowanego działania). Jeśli idzie o aktualną sytuację promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary zastrzega, że trudno ją oceniać z powodu braku dostatecznych danych. Przypomina, że zawsze będzie istniała różnica między ilością oskarżeń, a ilością potwierdzonych przypadków. Zaznacza, że w Kościołach partykularnych, gdzie od dawna zwalczany jest klimat zmowy milczenia wobec tych przestępstw - jak na przykład w USA - doszło do stopniowego ich spadku. Z drugiej strony przerażony jest liczbą tych przestępstw w społeczeństwie świeckim.

Ks. prałat Scicluna podkreśla determinację wykazaną przez bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, by stawić czoło problemowi nadużyć duchownych wobec nieletnich. Jego zdaniem miała ona niezwykle dobroczynny wpływ na biskupów i cały Kościół katolicki. Dzięki temu istnieje „większa świadomość zagrożeń dla wspólnoty wierzących, szkód nieletnich, obowiązku władzy kościelnej, by współpracować z kościelnym i cywilnym wymiarem sprawiedliwości” – stwierdza watykański prokurator. Jednocześnie podkreśla, że w podejściu Kościoła do tych przestępstw ważna jest uwaga przywiązywana do sytuacji ofiar, znacznie wykraczająca poza to, co wynika z obowiązków prawa cywilnego. Zauważa, że uczestnikom rzymskiego sympozjum zasugerowano, aby przed przybyciem do Wiecznego Miasta poświęcili czas na wysłuchanie ofiar nadużyć. „Modlę się, aby Kościół stawał się coraz bardziej światłem i balsamem dla wszystkich osób zranionych tym smutnym grzechem” – stwierdził w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9