Z apelem, by odnowić troskę o rodzinę i Kościół - zwracają się biskupi z Rady Episkopatu ds. Rodziny z okazji przypadającego w piątek w Kościele katolickim święta Świętej Rodziny.
Co roku Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypada ona w Nowy Rok - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Stąd święto Świętej Rodziny będzie obchodzone w piątek, 30 grudnia.
Zdaniem biskupów niezastąpioną szkołą życia jest dom rodzinny. "Dom to nie tylko wspomnienia, ale więzy krwi, poczucie przynależności, wzajemna odpowiedzialność. To wspólny stół, rozmowy i modlitwa. Dom daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa, pozwala odpocząć i nabrać sił. W nim żyją najbliżsi, w nim kształtuje się świadomość własnych korzeni i poczucie własnej tożsamości" - uważają biskupi.
Dodają jednocześnie, że prawdziwie rodzinną atmosferę buduje miłość, szacunek okazywany rodzicom i odpowiedzialność za rodzinę. "Pierwszymi, którzy uczą tych wartości, są sami rodzice, podejmujący trud tworzenia prawdziwego domu. Ich obecność, troska o atmosferę wzajemnego zrozumienia i miłości, a także trud wychowania, uczą odpowiedzialności i kształtują jej rozwój. Domy przyjazne życiu i wychowaniu, to domy otwarte na dar życia, w których dzieci doświadczają miłości swoich rodziców i ich rodzicielskiej troski; spotykają się ze świadectwem wiary i wierności, uczciwości i pracowitości. W atmosferze rodzinnego domu człowiek przeżywa także pierwsze doświadczenie Boga i wprowadzany zostaje w rzeczywistość Kościoła, który jest naszym domem" - podkreślają biskupi.
Rada Episkopatu ds. Rodziny podkreśla, że święto Świętej Rodziny przypomina nam o roli rodzinnego domu w życiu Jezusa i wszystkich, którzy należą do Jego Kościoła. "Poczuć się w Kościele jak we własnym domu to uczestniczyć w jego wydarzeniach tak jak w życiu własnej rodziny" - podkreśla Rada.
Jej zdaniem w wymiarze duchowym Kościół jest naszym domem. "Odkryć w Kościele swój dom, to żyć w nim wiarą na co dzień. Odkryć w Kościele swój dom, to z powagą i radością traktować niedzielny obowiązek mszy św. i zaproszenie do eucharystycznego stołu. Odkryć w Kościele swój dom to otaczać go troskliwą miłością i czuć się za niego odpowiedzialnym" - uważa Rady ds. Rodziny.
Podkreśla jednocześnie, że nasza miłość do Kościoła powinna się zatem wyrażać w trosce o świętość osobistą i wszystkich jego członków. "Konkretnym wyrazem tej miłości powinna być nasza aktywna obecność w parafii" - zauważają biskupi z Rady. Jak dodają, "kto Kościół traktuje jak swój dom, ten, gdziekolwiek się znajdzie, pamięta, skąd wyrasta i pozostaje wierny dziedzictwu swej wiary".
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.