Kto kocha Kościół, jest aktywny w parafii

Z apelem, by odnowić troskę o rodzinę i Kościół - zwracają się biskupi z Rady Episkopatu ds. Rodziny z okazji przypadającego w piątek w Kościele katolickim święta Świętej Rodziny.

Co roku Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypada ona w Nowy Rok - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Stąd święto Świętej Rodziny będzie obchodzone w piątek, 30 grudnia.

Zdaniem biskupów niezastąpioną szkołą życia jest dom rodzinny. "Dom to nie tylko wspomnienia, ale więzy krwi, poczucie przynależności, wzajemna odpowiedzialność. To wspólny stół, rozmowy i modlitwa. Dom daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa, pozwala odpocząć i nabrać sił. W nim żyją najbliżsi, w nim kształtuje się świadomość własnych korzeni i poczucie własnej tożsamości" - uważają biskupi.

Dodają jednocześnie, że prawdziwie rodzinną atmosferę buduje miłość, szacunek okazywany rodzicom i odpowiedzialność za rodzinę. "Pierwszymi, którzy uczą tych wartości, są sami rodzice, podejmujący trud tworzenia prawdziwego domu. Ich obecność, troska o atmosferę wzajemnego zrozumienia i miłości, a także trud wychowania, uczą odpowiedzialności i kształtują jej rozwój. Domy przyjazne życiu i wychowaniu, to domy otwarte na dar życia, w których dzieci doświadczają miłości swoich rodziców i ich rodzicielskiej troski; spotykają się ze świadectwem wiary i wierności, uczciwości i pracowitości. W atmosferze rodzinnego domu człowiek przeżywa także pierwsze doświadczenie Boga i wprowadzany zostaje w rzeczywistość Kościoła, który jest naszym domem" - podkreślają biskupi.

Rada Episkopatu ds. Rodziny podkreśla, że święto Świętej Rodziny przypomina nam o roli rodzinnego domu w życiu Jezusa i wszystkich, którzy należą do Jego Kościoła. "Poczuć się w Kościele jak we własnym domu to uczestniczyć w jego wydarzeniach tak jak w życiu własnej rodziny" - podkreśla Rada.

Jej zdaniem w wymiarze duchowym Kościół jest naszym domem. "Odkryć w Kościele swój dom, to żyć w nim wiarą na co dzień. Odkryć w Kościele swój dom, to z powagą i radością traktować niedzielny obowiązek mszy św. i zaproszenie do eucharystycznego stołu. Odkryć w Kościele swój dom to otaczać go troskliwą miłością i czuć się za niego odpowiedzialnym" - uważa Rady ds. Rodziny.

Podkreśla jednocześnie, że nasza miłość do Kościoła powinna się zatem wyrażać w trosce o świętość osobistą i wszystkich jego członków. "Konkretnym wyrazem tej miłości powinna być nasza aktywna obecność w parafii" - zauważają biskupi z Rady. Jak dodają, "kto Kościół traktuje jak swój dom, ten, gdziekolwiek się znajdzie, pamięta, skąd wyrasta i pozostaje wierny dziedzictwu swej wiary".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6